•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

همنشینی سعدی و هوگو در پاریس

مرکز مطالعات هوگو وابسته به دانشگاه پاریس هفت میزبان همایش «سعدی و ویکتور هوگو» بود.

پس از برگزاری همایش‌های «سعدی و پوشکین»، «سعدی و یونس امره»، «سعدی و سروانتس»، «سعدی و متنبی» و «سعدی و کنفوسیوس» در پنج سال گذشته، همایش «سعدی و ویکتور هوگو» با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، معاونت فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی و مرکز مطالعات هوگو وابسته به دانشگاه پاریس هفت در تالار کنفرانس کاپیتال پاریس با حضور سعدی‌پژوهان و هوگوپژوهان و نیز علاقه‌مندان به گفت‌وگوی فرهنگی شاعران کلاسیک ایران و فرانسه برگزار شد.

در این رویداد یک‌روزه که با حضور احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو و جمال کامیاب رایزن فرهنگی ایران در پاریس برگزار شد، پژوهشگران ایرانی و فرانسوی درباره شخصیت، آثار و افق‌های مشترک اندیشگانی، شاعرانه و اخلاقی سعدی و هوگو سخن گفتند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 22 خرداد، 1396 (218 مشاهده)

در 27سالگی انجمن/ انتشار چهارمین دفتر یاران یکشنبه به همت دانشنامه فارس
انجمن ادبی، هنری و فرهنگی "یاران یکشنبه" هفدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ بیست و هفتمین سال فعالیت ادبی و هنری خود را آغاز و به همین مناسبت نیز چهارمین دفتر خود را با همین عنوان منتشر کرد؛ این دفتر که با کوشش کوروش کمالی سروستانی و توسط دانشنامه فارس منتشر شده، دربرگیرنده سه بخش مختلف "مقاله‌ها"، "داستان، شعر و هنر" و "یاد یاران" است.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 15 خرداد، 1396 (230 مشاهده)

مدیر کتابخانه ملی فارس در مراسم گرامی‌داشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب: میراث مکتوب پایه تاریخ هر کشور است


مراسم گرامی‌داشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد؛ در این رویداد از آرشيويست‌هاي نمونه، اهداگران اسناد و كارشناسان برتر حوزه اسناد ملی و نیز دستگاه های برتر در حوزه اسناد استان تقدير شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 22 اردیبهشت، 1396 (249 مشاهده)

بررسی کار و تلاش در آثار سعدی در گفت‌وگو با کوروش کمالی سروستانی: ادبیات، برنامه توسعه نیست

ایرانیان به عنوان مردمانی شیفته شعر شناخته می‌شوند، اما هر شاعری این بخت را نیافته که اثرش در تاروپود اندیشه و زندگی اجتماعی مردم ماندگار شود.

ایرانیان به عنوان مردمانی شیفته شعر شناخته می‌شوند، اما هر شاعری این بخت را نیافته که اثرش در تاروپود اندیشه و زندگی اجتماعی مردم ماندگار شود. سعدی یکی از خوش‌اقبال‌ترین شاعران ایرانی است که آثارش را از اطفال دبستانی تا پیران خردمند از بر کرده‌اند و در بحث و جدل برای اثبات برتری ایده‌های خود از آنها بهره می‌برند، اما علاوه بر اینها سعدی شاعری است که چندین بیت از او در ستایش کار و تلاش اقتصادی در حافظه فارسی‌زبانان حک شده است. او با پشتوانه چه افکاری چنین سروده‌هایی را نگاشته است؟ چنین مفاهیمی در آثار سایر شاعران چه جایگاهی دارد؟ در آستانه روز سعدی این پرسش‌ها را با کوروش کمالی‌سروستانی، سعدی‌شناس، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و رئیس مرکز سعدی‌شناسی مطرح کرده‌ایم. او می‌گوید: «سعدی شاعر زندگی است. جامعه را می‌شناسد، ‌معیشت و اقتصاد در آثارش جایگاه ویژه‌ای دارد. به همین دلیل به عنوان نمونه بخش عمده‌ای از بوستان و گلستان در قالب گفتار، حکایت و جمله به طور مستقیم و غیرمستقیم به نهاد اقتصاد مربوط می‌شود

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 17 اردیبهشت، 1396 (235 مشاهده)

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس عنوان کرد:پیشنهاد نام‌گذاری مکانی به‌نام «هامر پورگشتال»


کوروش کمالی از «هامر پورگشتال» به عنوان پلی میان حافظ و گوته و شرق و غرب نام برد و پیشنهاد نام‌گذاری مکانی را به‌نام این ایران‌شناس اتریشی مطرح کرد.

نمایشگاه و نشست «پل» ویژه بزرگداشت یوزف فون هامر پورگشتال شرق‌شناس برجسته اتریش در گالری تار و پود و سالن همایش‌های مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با حضور سفیر اتریش، شهردار شیراز، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، اعضای اداره فرهنگ شهر گراتس، آکادمی علوم اتریش و موزه جهانی یوانیوم برگزار شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 11 اردیبهشت، 1396 (243 مشاهده)

کمالی سروستانی: «شیراز» باید در روزنامه‌نگاری این شهر نمود داشته باشد

روزنامه نگار در زوم عنوان سلسله نشست های است که توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار می‌شود و پنج شنبه اول هر ماه آثار یکی از روزنامه نگاران شیرازی را نقد و بررسی می کند.

این سلسله نشست‌ها تاکنون آثار خبرنگاران، عکاسان، کاریکاتوریست‌ها و برخی از پیشکسوتان مطبوعات فارس را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و در چند جلسه اخیر خود بهترین های ماه رسانه‌های فارس را در حوزه های تیتر، مصاحبه، گزارش و عکس معرفی کرده است.

روزنامه‌نگار در زوم در بیستمین نشست خود میزبان “امید صدیق” روزنامه‌نگار با سابقه شیرازی و مدرس ارتباطات بود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 11 اردیبهشت، 1396 (224 مشاهده)

نویسندگان ایرانی از سعدی چه آموخته‌اند؟

دومین روز از همایش سعدی و ویکتور هوگو به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو برگزار شد.

در دومین روز از این نشست ژان مارک هووس  با موضوع «ویکتور هوگو، «شرقیات» و شعر پارسی»، فاطمه عشقی در خصوص «ویکتور هوگو و شعر فارسی»، اصغر نوری  درباره «ویکتور هوگو رمان‌نویس» سخن گفتند و حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدحسن شهسواری، مجید قیصری و مهدی یزدانی‌ خرم از نویسندگان معاصر ایران با موضوع «از سعدی و هوگو چه آموخته‌ام؟» تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 2 اردیبهشت، 1396 (297 مشاهده)

سعدی دوستان در جوار آرامگاه شیخ/ سعدی نماد اعتدال و عدالت

آرامگاه سعدی میزبان علاقه‌مندان این شاعر شد تا در آستانه آغاز اردیبهشت ماه که با نام او همراه است، یادش را گرامی بدارند.

ادامه برنامه‌های بیستمین یادروز سعدی، شامگاه پنج‌شنبه 31 فروردین‌ماه به چند سخنرانی و اجرای گروه موسیقی حسام‌الدین سراج در جوار آرامگاه این شاعر در سعدیه سپری شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 1 اردیبهشت، 1396 (237 مشاهده)

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه «سی سال با سعدی»


رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه هنری خوشنویسی سی سال با سعدی بازدید کرد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 31 فروردین، 1396 (209 مشاهده)

برگزاری نشست علمی یادروز سعدی/مدیرمرکز سعدی‌شناسی: سعدی، هویت فرهنگ‌سازِ شهر شیراز است


به سنت هرساله، در آستانه اول اردیبهشت‌ماه جلالی، سعدی شناسان، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان شیخ سخن  بر خوان سعدی شیراز نشستند.

نشست علمی یادروز سعدی امروز در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد.

 
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 31 فروردین، 1396 (235 مشاهده)

"انسان"؛ نمود مشترک اندیشه سعدی و هوگو


اولین روز از همایش سعدی و ویکتور هوگو در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزارشد؛ سخنرانان این رویداد بر ویژگی های مشترک دو بزرگ ادبیات فارسی و فرانسه و تاثیری که بر اجتماع خودشان گذاشتند، اشاره کردند.

این همایش دو روزه در آستانه اول اردیبهشت ماه، یادروز سعدی و به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو برگزار می‌شود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 30 فروردین، 1396 (334 مشاهده)

شیراز سعدی را به جشن می‌نشیند


مدیر مرکز سعدی شناسی برنامه‌های یادروز سعدی در سال 1396 را اعلام کرد.

کوروش کمالی سروستانی در این خصوص گفت: سعدي، شاعر بزرگ ايران‌زمين، يگانه‌اي است كه سِحر كلامش به غايت اعجاز دست مي‌يازد. ذكر جميلش در افواه عوام افتاده و صيت سخنش را كه در بسيط زمين رفته، همچون شكر مي‌خورند و رقعة منشآتش را چو كاغذ زر مي‌برند. سعدي، بزرگ‌مردي است كه در نشيمن عزلت خويش روح سخن را چنان مي‌پرورد كه باد خزان را بر آن دست تطاول نمي‌باشد و گردش زمان، عيش ربيعش را به طيش خريف مبدل نمي‌سازد، چرا كه پيوسته بر اين باور است كه «هر چه نپايد، دلبستگي را نشايد» و از اين‌روي، براي نزهت ناظران و فسحت حاضران آثاري را در حسن معاشرت و آداب محاورت در لباسي كه متكلّمان را به كار آيد و مترسلان را بلاغت بيفزايد، تصنيف نموده است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 29 فروردین، 1396 (199 مشاهده)

دیدار ویکتور هوگو با سعدی در ایران

همایش «سعدی و ویکتور هوگو» به مناسبت روز بزرگداشت سعدی در تهران برگزار می‌شود.

پس از برگزاری همایش‌های سعدی و پوشکین، سعدی و یونس‌ امره، سعدی و سروانتس، سعدی و متنبی، و سعدی و کنفوسیوس در پنج سال گذشته در روز بزرگداشت سعدی، امسال همایش سعدی و ویکتور هوگو به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه  ۲۹ و ۳۰ فروردین ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

در این همایش غلامعلی حدادعادل ـرئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، احمد سمیعی‌ گیلانی (دو شاعر، دو جهان‌بینی)، میرجلال‌الدین کزازی (دو بزرگمرد مردم‌دوست)، ژان مارک هووس (ویکتور هوگو، «شرقیات» و شعر پارسی)، فاطمه عشقی (ویکتور هوگو و شعر فارسی)، طهمورث ساجدی (ویکتور هوگو در عصر رنسانس شرقی و ادبیات فارسی)، فریدون مجلسی (بازتاب‌های فتوگرافیک سیاسی و اجتماعی سعدی و ویکتور هوگو از جامعه و دوران خودشان)، اصغر نوری (ویکتور هوگو رمان‌نویس)، محمدرضا بایرامی، حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدحسن شهسواری، مجید قیصری و مهدی یزدانی‌ خرم از نویسندگان معاصر ایران درباره‌ «از سعدی و هوگو چه آموخته‌ام؟» سخن می‌گویند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این همایش به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 29 فروردین، 1396 (97 مشاهده)

شماره جدید «سعدی‌شناسی» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت

 شماره دوم دوفصلنامه ادبی - تخصصی «سعدی‌شناسی» توسط مرکز سعدی‌شناسی منتشر شد.

این مجموعه با مقاله‌های «پادشاه ملک سخن، سعدی» کوروش کمالی سروستانی، «نگاهی دیگر به سخنوری سعدی» منصور رستگار فسایی، «طنز و طیبت در سخن سعدی»  رضا داوری اردکانی، «روش‌شناسی شعر سعدی» علیرضا فولادی، «شگردهای زبانی در گلستان سعدی» حسن ذوالفقاری، «حکایات کوتاه سعدی در گلستان» مهدی محبی، «قصه‌پردازی سعدی در بوستان» محمد پارسانسب و «بوستان سعدی و حدیقه سنایی» یدالله جلالی‌ پندری همراه است. 

در بخشی از  مطلب کوروش کمالی سروستانی که این مجله با مدیرمسئولی و سردبیری او منتشر می‌شود می‌خوانیم: "پس از برپایی نشست‌های ملی و بین‌المللی سعدی‌شناسی از آغاز سال ۱۳۷۶ از سوی مرکز سعدی‌شناسی تا به کنون و نیز چاپ و انتشار مقالات برآمده از این نشست‌ها در ۱۹ دفتر سعدی‌شناسی، معاون فرهنگی شهر کتاب، جناب علی‌اصغر محمدخانی، با همتی فراخ و توانی مثال‌زدنی، در سال ۱۳۹۲، با همکاری مرکز سعدی‌شناسی به برگزاری درس‌گفتارهایی هفتگی سعدی‌شناسی برآمد و دانشمندان و فرهیختگانی سعدی‌پژوه به بیان یافته‌ها و نوگستری داشته‌های خود از سعدی و آثار همیشه مانایش برآمدند؛ از مهرورزی و عدالت‌خواهی‌اش گفتند؛ از نوع‌دوستی و صلح‌جویی، از پارسایی و بی‌ریایی، از توحید و عاشق‌پیشگی و از خردورزی و حکمتش سخن راندند و اعجاز کلامش را ستودند و شگرفی‌ زیبای شناختی کلامش را به تصویر کشیدند، چرا که به راستی ما ‌هم‌اینک نیز بخشی از تمدن و فرهنگ خویش را وامدار اندیشه اوییم که با جهان‌بینی ژرف خویش و تکیه بر دیده‌ها و یا شنیده‌ها و یافته‌هایش، فرهنگ این سرزمین را با سهم خود متحول ساخته و تعالی بخشیده است...

از پس آن، شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز با کوششی درخور به پخش و انتشار این سخنرانی‌ها همت‌ گماشت تا سعدی بیش از پیش در خانه‌ها و ذهن‌های مردمان حضوری مدام یابد، و چونان رودی جاری، در ساری زندگانی مردمان تجلی یابد...

این‌ مجموعه برگزیده‌ای از سخنان اندیشمندانی است که با قدم شوق در توصیف سعدی به سخن نشسته‌اند. در شماره آتی نیز خواهیم کوشید تا دیگر سخنان را با شما در میان گذاریم. 

تا چه قبول افتد و که در نظر آید!

دوفصلنامه ادبی- تخصصی «سعدی‌شناسی» در ۱۵۹ صفحه منتشر شده است. اصغر دادبه، ضیاء موحد، علی‌اصغر محمدخانی، اکبر نحوی و فرح نیازکار مشاوران علمی این نشریه هستند

 

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 19 فروردین، 1396 (102 مشاهده)

سیری در غزل‌شناختی سعدی و خواجوی کرمانی/ خواجو و تغزل‌های شاعرانه


نیازکار معتقد است: اهمیت خواجو در تاریخ غزلسرایی نه به جهت تقلید از سعدی، که به جهت آن است که مقدمه حافظ است. خواجو مقلد خوبی برای سعدی نیست اما در انتخاب پیوند غزل عارفانه و عاشقانه، آغازگر خوبی به حساب می‌آید؛ شیوه‌ای که در شعر حافظ به تکامل می‌رسد.

دکتر فرح نیازکار، استاد دانشگاه و سعدی‌پژوه، سخنران چهارمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ خواجوی کرمانی بود که در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می شود.

وی در این نشست با  بررسی تاریخچه غزل در ادب فارسی، به زبان و سبک بیان در غزل سعدی پرداخت و سپس با ارایه توضیحاتی در خصوص غزلیات عاشقانه و عاشقانه ـ عارفانه خواجو به مقایسه آثار دو شاعر پرداخت.

نیازکار غزل پراکنده را از ابداعات خواجوی کرمانی خواند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 30 دی، 1395 (438 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری