•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

همایش گفت‌وگو با حافظ برگزار می‌شود
این همایش به مناسبت روز بزرگداشت حافظ در شهر کتاب برگزار خواهد شد
به مناسبت روز بزرگداشت حافظ، همایش «گفت‌وگو با حافظ» در روزهای شنبه و یک‌شنبه ۱۸ و ۱۹ مهر ماه ساعت ۱۶ تا ۱۹ در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار می‌شود.
در اين نشست دكتر غلامحسين ابراهيمي ديناني پيرامون «عقل و عشق در گفت‌وگو با حافظ»، استاد آیدین آغداشلو پيرامون «تصویرگران حافظ»، استاد بهاء‌الدین خرمشاهی پيرامون «استشهادهای ظریف به ابیات حافظ»، دکتر اصغر دادبه پيرامون «تأملی دیگر در باب حافظ»، دکتر سعید حمیدیان پيرامون «نوعی ایهام در کل بیت»، دکتر سیدحسن شهرستانی پيرامون «مدارا و مروت در گفت‌وگو با حافظ»، دکتر مهدی محبتی پيرامون «دانش و رندی در گفت‌وگو با حافظ»، دکتر علی‌اکبر احمدی‌دارانی پيرامون «حافظ ـ نامه» و کورش کمالی‌سروستانی پيرامون «ده سال با حافظ» سخنراني خواهند كرد.
اين برنامه به همت شهر كتاب مركزي، دانشنامه فارس و مؤسسه آموزش عالي حافظ شيراز در روزهاي شنبه و دوشنبه 18 و 19 مهرماه از ساعت 16 تا 19 بعدازظهر در مركز فرهنگي شهر كتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي تهران برگزار مي‌شود.
 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 14 مهر، 1388 (647 مشاهده)

کوروش کمالی در گفتگو با روزنامه خبر

                               خیام آمیزه ای ماندگار از فرهنگ ایرانی و اسلامی است

● ويژگي‌هاي انديشه و شخصيت خيام را چگونه مي‌بينيد؟

خيام دانشمند و فيلسوف و شاعر است. انديشمندي بي‌همتا كه احساسات و باريك بيني و لطافت شاعرانه را با افكار بلند فلسفي و نظرهاي عميق در آميخته است. شاعري كه به دليل ويژگي‌هاي شعر و انديشه‌اش سال‌ها است كه مورد علاقه و گفت‌وگو است. گروهي او را پيرو تصوف عقلي شمرده‌اند. برخي لاادري‌اش مي‌دانند. عده‌اي زنديق و اهل تناسخ و باطني و اسماعيليه‌اش مي‌شمرند و گروهي نيز اپيكوريش مي‌خوانند و صاحب فلسفه لذتش مي‌دانند و دلبسته حكمت زرواني.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 10 خرداد، 1388 (872 مشاهده)

کوروش کمالی در گفتگو با روزنامه خبر

                                                 به مناسبت روز جهانی موزه

               در ایران امروز نه فرهنگ موزه دیدن وجود دارد نه استانداردهای موزه داری

شوراي بين‌المللي موزه‌ها (ايكوم) روز 28 ارديبهشت ماه را به نام روز جهاني موزه نامگذاري كرده است در همين رابطه گفت‌وگويي با كوروش كمالي مدير دانشنامه فارس و عضو سازمان ايكوم پيرامون تاريخ و ويژگي‌ها و كاركردهاي موزه‌ها داشته‌ايم كه در پي مي‌آيد. كمالي در مورد چگونگي شكل‌گيري روز جهاني موزه و اهداف آن گفت:

همان‌طور كه مي‌دانيد 28 ارديبهشت ماه مصادف با 18 مي هر سال از سوي شوراي بين‌المللي موزه‌ها به نام روز جهاني موزه نامگذاري شد. در واقع امسال 32 سال از اين نامگذاري مي‌گذرد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 10 خرداد، 1388 (923 مشاهده)

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم منتشر شد

مجموعه مقالات سعدی‌شناسی دفتر دوازدهم همزمان با بزرگداشت سعدی در اول اردیبهشت ماه جلالی 1388 توسط مرکز سعدی شناسی منتشر شد.

این مجموعه در برگیرنده مقالات یازدهمین مراسم بزرگداشت سعدی در اردیبهشت 1387 از كوروش كمالي سروستانی، دكتر محمديوسف نيري، دكتر علي‌محمد حق‌شناس، دكتر سعيد حميديان، دكتر محمود عباديان، دكتر ميرجلال الدين كزازي، دکتر امید علی احمدی، حسن میرعابدینی، كاميار عابدي‌شال، عزت‌الله فولادوند، دكتر محمد قراگوزلو، اميد كارگري، فاطمه عابدي، جلال‌الدين همايي و فرزانه معيني پیرامون مفاهیم گوناگون همچون سعدي و لافونتن، در ستايش سعدي و طبله عطار و نسيم و مقالاتی پیرامون گلستان سعدي است.

 

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 12 اردیبهشت، 1388 (642 مشاهده)

کتاب‌شناسی گلستان سعدی

 با توجه به کثرت انتشارات در عصر حاضر که باعث افزایش چاپ‌ها و تألیفات متعددی از آثار به صورت‌های گوناگون شده است، دستیابی پژوهشگران را به منابع، مراجع و اطلاعات مورد نیاز دشوار ساخته است.

در اين ميان كتاب‌شناسي‌ها بهترين راهنمایی هستند كه به ياري پژوهشگران آمده و كار آنها را در يافتن منابع مورد نياز آسان مي‌نمايند.

كتاب‌شناسي حاضر نيز با اين هدف تنظيم شده تا محقّقان و سعدي‌پژوهان را در دسترسي به كتاب‌ها و مقالات پيرامون «گلستان» و «گلستانواره‌ها» (بهارستان، پريشان، منشآت و التّفاصيل) ياريگر باشد.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 12 اردیبهشت، 1388 (1930 مشاهده)

كاخ دولت

به نام خداوند جان آفرين                حكيم سخن در زبان آفرين

خداوند بخشنده دستگير                كريم خطابخش پوزش‌پذير

شكوفه سار رحمت بي‌بديل و لاله‌زار نعمت بي‌دريغ خداوندي در نوبهار دل‌انگيز شيراز ما را بر آن داشت تا ديگر بار در اول ارديبهشت ماه جلالي گرد آييم و خوشه‌چين پرندِ رنگ رنگ بوستان سعدي شيراز شويم و تا حضور سبز معنا، به قدر همّت خويش توشه برچينيم و با همرهان طريق، در سلوك شعرش غريق بحر معني گرديم. بايسته است كه مقدم سعدي‌پژوهان و انديشمندان و استادان محترم و نيز شاعران و نويسندگان و پژوهشگران، دانشجويان و علاقه‌مندان به سعدي را گرامي بداريم و نيز از بنياد فارس‌شناسي، استانداري فارس، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس، شهرداري شيراز و هم‌چنين خبرگزاري‌ها و مطبوعات محلي و ملّي به پاس همراهي‌ها و همدلي‌هايشان سپاسگزاري نماييم.

در راستاي دهه سعدي‌شناسي، امسال به زيور «بوستان» آراسته شده است. طرفه كتابي كه با همه خوبي‌ها و زيبايي‌ها، در انديشه آفريينده‌اش بدين نام شناخته شده نيست. اين «شاهكار شاهوار» در نسخ قديم بي‌نام بوده و يا «سعدي‌نامه» خوانده شده و در نسخه‌هاي متأخر و جديد شايد به قرينه گلستان، «بوستان» ناميده شده است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 9 اردیبهشت، 1388 (1020 مشاهده)

مراسم علمی یادروز سعدی، اول اردیبهشت ماه 1388

 

در نخستين نشست علمي يادروز سعدي استاد احمد سميعي پيرامون «مقايسه ساختارهاي سه مثنوي: منطق‌الطير عطار، مثنوي مولوي و بوستان سعدي» به سخنراني پرداخت. وي در بخشي از سخنان خود پيرامون اين موضوع گفت: «ساختار هر اثر هنري اصيلي با محتواي آن پيوندي زنده و ارگانيك دارد.

در منظومه‌هاي اين شعراي طراز اول فارسي نيز به طبع مي‌توان اين پيوند را مشاهده كرد. اين پيويد در سه اثر منطق الطير عطار، مثنوي مولانا و بوستان سعدي وجود دارد. منطق‌الطير سير سلوك عرفاني و كران ناپيدا و نفس‌گير آن است. مثنوي بيان پراكنده تجارب عرفاني به مقتضاي حال شاعر با زباني در خور فهم عامه، بوستان اثري منتظم كه در آن حكمت عملي، تدبير منزل و سياست مدن به زباني فاخر بيان شده است. در هر سه اثر، ظرف و مظروف با هم تقارن دارند و وزن هر سه منظومه از اوزان رايج و پربسامد است. بوستان ساختار ساده‌تري نسبت به دو اثر ديگر دارد، از اين حيث به كتاب درسي مي‌ماند. در بوستان انديشه‌ها بر حكايت برتري دارد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 9 اردیبهشت، 1388 (984 مشاهده)

                                                               اگر در سرای سعادت کـس است

                                                               ز گفتار سعدیش حرفی بس است

·       امسال به نام «سال بوستان» نامگذاري شده است، دليل اين نامگذاري و ويژگي‌هاي آن چيست؟

در سال 1385 و همزمان با نهمين «يادروز سعدي» مركز سعدي‌شناسي تصميم گرفت كه سال‌هاي 1385 تا 1395 را به عنوان دهه سعدي شناسي نامگذاري و اعلام كند. اين نامگذاري كوششي براي تخصصي كردن مطالعات سعدي‌شناسي بود.

بر اين اساس در سال 1385 دوران سعدي‌شناسي، 1386 زندگي، انديشه، زبان و شخصيت سعدي، 1387 گلستان سعدي، 1388 بوستان سعدي، 1389 غزليات سعدي، 1390 قصايد، مجالس، قطعات و مفردات، 1391 نسخه‌شناسي آثار سعدي، 1392 سعدي، معارف اسلامي و فرهنگ ايراني، 1393 سعدي و مسايل اجتماعي، فرهنگي، اخلاقي، سياسي و ادبيات عصر ما، 1394 هنر سعدي، سنت و نوآوري و فرهنگ مردم و در سال 1395 سعدي در حديث ديگران و ديگران در حديث سعدي مورد بحث و بررسي قرار گرفته يا خواهند گرفت.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 29 فروردین، 1388 (1251 مشاهده)

امداد رفيقان امداد

                                                                    دكتر محمدابراهيم باستاني پاريزي

اشاره: دو هفته پيش، مجلسي در شيراز براي تكريم از مقام معلمي آقاي حسن امداد، معلم تاريخ فارس به عمل آمد. دكتر باستاني پاريزي كه در دانشكده ادبيات تهران همدرس و همكلاس امداد بودند نيز در اين مجلس شركت داشتند و سخناني به زبان آوردند كه خلاصه‌اي از آن را در اين صفحه خواهيم آورد. آثار منتشرشده استاد امداد عبارتند از: بانگ رحيل يا دراي دراي، ‌؛1372 انجمن‌‌هاي ادبي شيراز از اواخر قرن دهم تا به امروز، ؛1372 سيماي شاعران فارس در هزار سال در دو جلد، مشتمل بر يك هزارو300 صفحه، ؛1377 جدال مدعيان با سعدي، چاپ اول: 1377، چاپ دوم: ؛1379 تاريخ آموزش و پرورش در فارس «از عهد باستان تا دوره معاصر» در 248 صفحه، اسفند ؛1384 فارس در عصر قاجار شامل 945 صفحه توسط انتشارات نويد شيراز در دست چاپ است . پنج كتاب ديگر نيز در زمينه تاريخ و ادبيات آماده چاپ دارد.‌

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 11 آبان، 1387 (1084 مشاهده)

سه هزار سال تاریخ خلیج فارس

صبح روز چهارشنبه در دانشگاه حافظ شيراز نشست خليج فارس، گذشته، اكنون و آينده با سخنراني دكتر احمد اقتداري برگزار گرديد. در اين مراسم كه توسط دانشگاه حافظ شيراز و دانشنامه فارس برگزار شده بود،  دكتر احمد اقتداري در بخشي از سخنان خود در جمع استادان و دانشجویان این دانشگاه گفت:

خوب مي‌دانم كه پس از مغالطه و مجامله عمدي و مغرضانه و سياسي مجله «نشنال جئوگرافيك مگزين آمريكا» در باب نقشه خليج فارس و جعل گستاخانه ملل عرب و دانشگاه‌هاي مغرض عرب زبان و كشورهاي عربي و حتي برخي مراكز علمي اروپايي و سياست‌هاي مزورّانه و كور و نامعتدل و دور از انصاف و دروغ‌پردازي كشورهاي پر عقده حوزه خليج فارس كه تا ديروز جيره‌خوار ايرانيان بوده‌اند و امروز وقيحانه ادعاي ارضي بر آب و خاك خليج فارس و جزاير آن دارند، تا چه اندازه خاطر معتدل و منصف و حقيقت‌طلب و صادق و آگاه شما و همه ايرانيان در هر كجاي عالم كه باشند را آزرده است.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 1 آبان، 1387 (879 مشاهده)

روز پنجشنبه25 مهرماه 1387 از بیش از نیم قرن تلاش های استاد حسن امداد تبجيل شد

استاد حسن امداد؛

رادمردی فرخ ناصیه و مهربان مردی دانشی که به مبارک سال یک‌هزار و سیصد، در شهر بلند آوازۀ شیراز زاده شده و به بلندای همّت خویش و از سرِ عشق ، بیش از نیم قرن به پاسبانی نهال معرفت  و دانشی پرداخته که در عرصۀ فرهنگ ، ادب و تاریخ این سرزمین ایزدی به منصّه ظهور رسانید‌ه‌است.  سرزمین ایزدیی که از روزگاران کهن تا کنون، به جهت تجلی آگاهانه فرهنگ، هنر و تمدنی غنی و ریشه‌دار جایگاهی خاص در فرهنگ جهانی داشته.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 29 مهر، 1387 (910 مشاهده)

نگاهي گذرا بر حافظ پژوهي در قرن بيستم

قرن بيستم براي مطالعات ايران شناسي، سال‌هاي پرباري بوده است. از يك سو ايران‌شناسي به عنوان يك مبحث مستقل در مطالعات شرق‌شناسي مطرح مي‌شود و در دانشگاه‌هاي برخي از كشورها، كرسي ويژه‌اي مي‌يابد، مطالعات ميداني و كتابخانه‌اي برخي از نكات پنهان تاريخ و فرهنگ ايران را روشن مي‌كند و از سوي ديگر انديشمندان ايران نيز در اين وادي گام مي‌گذارند. اگر در فاصله سال‌هاي 1900م. تا 1940م. ايرانيان به وسيله آثار ايران شناسان غربي با تاريخ و فرهنگ و ادبيات خود به شيوه‌اي علمي آشنا مي‌شوند، اما پس از آن برخي از آثار ايرانيان به ويژه در زمينه ادبيات در ميان ديگر ملل از جايگاه خاصي برخوردار مي‌شود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 22 مهر، 1387 (816 مشاهده)

ترجمه جدید از گلستان سعدی به زبان انگلیسی

به تازگی ترجمه جدیدی از گلستان سعدی به زبان انگلیسی توسط   WHEELER M. THACKSTONE  از سوی انتشارات IBEX  در BETHESDA, MARULAND   چاپ و منتشر شده است. این کتاب که در حقیقت به گونه دو زبانه ( فارسی و انگلیسی ) به چاپ رسیده ، علاوه بر مقدمه مترجم، در برگیرنده متن کامل گلستان سعدی است. در ادامه ترجمه متن گلستان، نسخه‌های خطی گوناگون گلستان، فرهنگ نام‌های گلستان، کتابشناسی گلستان  سعدی، نمایه لغات فارسی گلستان و نمایه لغات عربی گلستان نیز ارایه شده است.

WHEELER M. THACKSTONE پرفسور دانشگاه هاروارد است که بیش از سی سال پیرامون ادبیات فارسی به تدریس و تحقیق پرداخته است.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 7 مهر، 1387 (1172 مشاهده)

ترجمه انگليسي منظومه ويس و رامين

به تازگي منظومه ويس و رامين اثر فخرالدين گرگاني توسط  DICK DAVIS از سوی انتشارات MAGE PUBLISHERS  در آمريكا چاپ و منتشر شده است. این کتاب که به زبان انگلیسی  به چاپ رسیده، علاوه بر مقدمه مفصل مترجم، در برگیرنده متن کامل منظومه ويس و رامين است.

DICK DAVIS  پرفسور دانشگاه اهايو و عضو آكادميك انجمن ادبيات است و به عنوان يكي از مشهورترين مترجمان اشعار فارسي   شناخته شده است. او در فاصله سال‌هاي 1970 تا 1978 در ايران اقامت داشته است.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 7 مهر، 1387 (600 مشاهده)

گلـستانواره

«گلستان سعدي» از مهم‌ّترين كتاب‌هاي ادبي زبان فارسي است و در شمار نفيس‌ترين آثار منثور قرن هفتم قرار دارد. اين اثر، آموزنده زبان و معارف اخلاقي است و با نثري آميخته به شعر، آهنگين و مسجّع نگارش يافته است. پيش از سعدي نيز نويسندگاني نظير: خواجه عبدالله انصاري (396-481 ه‍ .ق)، ابوالفضل رشيدالدّين ميبدي (قرن ششم)، احمد غزالي (454-520 ه‍ .ق) و قاضي حميدالدّين بلخي (م: 559 ه‍ .ق) كلام خود را با سجع مي‌آراستند و همچنين مانند سعدي نظم و نثر را با يكديگر مي‌آميختند؛ امّا هيچ كدام در اين شيوه نگارش به توفيقي كه سعدي بدان دست يافته، نرسيده‌اند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 23 اردیبهشت، 1387 (915 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری