•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

شیرازنامه زرکوب شیرازی
                                     به تصحیح و توضیح دکتر اکبر نحوی چاپ و منتشر شد
شيرازنامه زركوب شیرازی که كتابي است در ذكر حوادث تاريخي فارس در دوران اسلامي و معرّفي عده‌اي از دانشمندان و بزرگان اين ديار به تصحیح و توضیح دکتر اکبر نحوی و توسط دانشنامه فارس در 356 صفحه قطع وزیری گالینگور چاپ و منتشر شد.
 این کتاب که معين‌الدين احمد بن ابي‌الخير شيرازي معروف به زركوب در سال 745هـ.ق. آن را تأليف كرده، وابسته به سنّت تاريخ‌نگاري محلي ايران است و مطالب آن در دو بخش تاريخي و رجال تنظيم شده است.
 در بخش اول حوادث تاريخي فارس از سده‌هاي نخستين هجري تا پايان حكومت ابواسحاق اينجو به اختصار گزارش شده و بخش دوم به معرّفي دانشمندان و بزرگاني اختصاص يافته كه از فارس برخاسته و يا مدتي در آن‌جا زيسته‌اند. از اين روي شيرازنامه را مي‌توان نخستين تاريخ محلي موجود فارس به شمار آورد و از آنجا که با اتكا به منابعي تأليف شده كه امروز موجود نيستند از آثار گرانقدر قرن هشتم به ويژه در بخش رجال به شمار مي‌رود.
در بخش اول پس از ديباچه‌اي اديبانه در باب سبب تأليف كتاب، در دو فصل به نقل رواياتي در فضايل فارس و فارسيان و تقسيمات و مزاياي جغرافيايي فارس و چگونگي احداث شيراز پرداخته شده است.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 10 مرداد، 1390 (1156 مشاهده)

همایش هم‌زمان و در زمان با حافظ برگزار می‌شود
                                             ۱۸ و ۱۹ مهر ۹۰ همایش حافظ در شهر کتاب
مرکز فرهنگی شهر کتاب با همکاری دانشگاه حافظ شیراز و موسسه فرهنگی و پژوهشی دانشنامة فارس، و به مناسبت‌ یادروز حافظ، همایش «هم‌‌زمان و در زمان با حافظ» را در روزهای دوشنبه ۱۸ و سه‌شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۰ در شهر کتاب برگزار می‌کند.
محورهای همایش شامل دو بخش است:
الف ـ درون‌مایه:
۱. اتوپیای حافظ، زندگی اجتماعی
۲. حافظ، دیروز، امروز، فردا
۳. منتقدان حافظ
۴. حافظ به روایت حافظ
۵. حافظ و اصحاب قدرت
ب ـ فرم و ساختار:
۱. آشنایی زدایی در شعر حافظ
۲. ساختار زبان در شعر حافظ
۳. تثلیث زبان، هنر و اندیشه در شعر حافظ
۴. بلاغت تصویر در شعر حافظ
۵. دستور زبان حافظ
از حافظ شناسان، استادان و پژوهشگران دعوت می‌شود تا چکیده مقالات خود را تا ۱۵ مرداد سال جاری به مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم و یا به نشانی الکترونیکی bookcity84@googlemail.com  ارسال کنند.
 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 12 خرداد، 1390 (578 مشاهده)

نكوداشت پرویز خائفی برگزار شد
در ستایش شاعر
اهالی فرهنگ فارس، عصر بیست و نهمین روز اردیبهشت ماه معروف شیراز، در ستایش شصت سال شعر و تدریس و پژوهش پرویز خائفی، در دانشگاه حافظ شیراز گردهم آمدند. بزرگداشت این شاعر بزرگ شیراز، در جمعی صمیمی از دوستان و علاقه مندانش تا پاسی از شب ادامه داشت. 
 
*خائفي مردي است از تبار حافظ
كوروش كمالي سروستاني، مدير دانشنامه فارس در ابتدای این مراسم به ارایه شرح حالي از اين شاعر شيرازي پرداخت. وی توضیح داد: پرويز خائفي، مردی از تبار حافظ، در 16 آذر ماه 1315 در شيراز زاده شد. تحصيلات ابتدايي، متوسطه را در شيراز گذراند و در سال 1339 موفق به دريافت ليسانس ادبيات فارسي از دانشگاه شيراز شد و در سال 1343 فوق‌ليسانس خود را در رشته علوم اجتماعي از دانشگاه تهران گرفت.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 1 خرداد، 1390 (1170 مشاهده)

طراح موزه تاريخ فارس:
كمالي سروستاني: موزه ها بايد وسيله اي براي دانش افزايي و آگاهي بيشر باشند
گنجينه تاريخ فارس آميزه‌اي از تاريخ و فرهنگ و هنر است
كوروش كمالي‌سروستاني در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي و پژوهي نامي آشنا است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، او علاوه بر فعاليت‌هاي پژوهشي ادبي و تاريخي نگاه و توجه ويژه‌اي به ميراث فرهنگي اين سرزمين داشته است و همواره در اين راستا صاحب ايده و نظر بوده است. 28 ارديبهشت روز جهاني موزه بهانه‌اي شد كه با او به عنوان پيشنهاد دهنده، طراح و مؤسس «گنجينه تاريخ فارس» كه موزه‌اي منحصر به فرد در نوع خود است به گفت‌وگو بنشينيم.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 28 اردیبهشت، 1390 (1348 مشاهده)

ترجمه اشعار عربی سعدی چاپ و منتشر شد
سعدی شاعری مجرّب و كارآزموده و آرمان‌گرايي واقع‌بين است. بسياري از معاني عاشقانه كه نشان‌دهندة فكر لطيف و احساس ظريف، جمال‌گرايي و كمال‌گرايي و وسعت تفكر سعدی است، در اشعار عربی او نیز متجلي شده است. اشعاری نغز که بی‌شک برخاسته از اندیشه‌ای نغز و توانمند است؛ چنان‌که در دیگر آثار او نيز نمود یافته است.
 بر این اساس ترجمه و انتشار اشعار عربی سعدی، گامی موثر در عرصه سعدی پژوهی، شناخت زبان و اندیشه سعدی در قالب اشعار عربی است. ترجمه اشعار عربی توسط استاد موسی اسوار صورت گرفته و با مقدمه کوروش کمالی به همت دانشنامه فارس و مرکز سعدی شناسی به چاپ رسیده است.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 14 اردیبهشت، 1390 (1265 مشاهده)

يادروز سعدي در سال قصيده
                                                         سعدي آموزگار اجتماع
نشست علمی یادروز سعدی به سنت سال های گذشته ، اول اردیبهشت ماه جلالی درسالی که به نام «قصیده سعدی» نامگذاری شده در شیراز برگزار شد. این نشست با حضور و سخنرانی جمعی ازاستادان برجسته ادبیات کشور، دانشجویان و علاقه مندان به شیخ اجل در کتابخانه ملی ومرکز اسناد فارس تشکیل شد. استقبال از این مراسم به حدی بود که جمعی از شرکت کنندگان مراسم را  بیرون از سالن  اصلی و از طریق نمایشگر سالن پیگیری می کردند.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 6 اردیبهشت، 1390 (1113 مشاهده)

دومين نشست علمي يادروز سعدي
                                              سعدي پرچم دار استقلال در شعر ايران
دومین و آخرین روزِ همایش «سعدی در قصیده»  سی و یک فرورین ماه در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار شد.
در این روز  دکتر مریم حسینی پیرامون «بررسی تطبیقی قصاید سنایی و سعدی» استاد محمد علی سپانلو پیرامون «سعدی و بتهون» ، دکتر نسرین فقیه ملک مرزبانپیرامون «هنجار و ساختار قصاید سعدی» و دکتر عباس ماهیار پیرامون «تجلی تفکرات اشعری در قصاید سعدی» سخنرانی کردند.
این برنامه به همت مرکز سعدی شناسی و معاونت فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 6 اردیبهشت، 1390 (1012 مشاهده)

مرکز سعدی‌شناسی اولين نشست علمي يادروز سعدي
                                                               انقلاب سعدي در قصيده
سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ را دهه‌ی سعدی نامگذاری کرده و به هر یک از این سال‌ها نیز نام ویژه‌ای داده است. سال گذشته، سال «سعدی در غزل»  بود و امسال «سال سعدی در قصیده» است. امسال نیز همچون سال گذشته مرکز سعدی‌شناسی با همکاری مرکز فرهنگی شهرکتاب، در آستانه‌ی اول اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی، همایشی را به سعدی اختصاص داد. همایشی سه روزه با هدف بررسی بُعدی کمتر پژوهیده شده از آثار این شاعر بزرگ: «سعدی در قصیده». روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مرکز فرهنگی شهرکتاب میزبان این همایش است که روز پنج‌شنبه در شیراز پی گرفته می‌شود.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 6 اردیبهشت، 1390 (1080 مشاهده)

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم منتشر شد
مجموعه مقالات سعدی‌شناسی دفتر چهاردهم همزمان با بزرگداشت سعدی در اول اردیبهشت ماه جلالی 1390 توسط مرکز سعدی‌شناسی منتشر شد.
این مجموعه در برگیرنده مقالات سيزدهمين مراسم بزرگداشت سعدی در اردیبهشت 1389 از كوروش كمالي‌سروستانی، دكتر ضياء موحد، دكتر محمّديوسف نيّري، دكتر هوشنگ رهنما، عبدالعلي دست‌غيب، دكتر نصرالله پورجوادي، دكتر صفر عبدالله، دكتر فرح نيازكار، دكتر علي محمدي، دكتر محمّدرضا برزگر خالقي/ معصومه قديري‌نژاد، دكتر رضا شعباني، دکتر مهدی محبتی، دكتر رضا داوري اردكاني، دكتر محمود فتوحي، دكتر سعيد حميديان، دكتر مريم حسيني، دكتر اميرعلي نجوميان، دكتر ناصر قلي‌سارلي، فاطمه عليزاده مفاهيم گوناگون هم‌چون عاشقانه‌ها؛عارفانه‌ها و موسيقي غزل سعدي و سلسله موي دوست مي‌باشد.
 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 31 فروردین، 1390 (594 مشاهده)

یادروز سعدی؛ بهانه ای برای توجه به سعدی پژوهی
مدیر مرکز سعدی شناسی،معتقد است سعدی پژوهی برای رسیدن به جایگاه در خور نیازمند عزمی ملی و اعتباری در خور است. وی تاکید می کند که نه تنها در بخش پژوهشهای سعدی شناسانه که در معرفی سعدی نیازمند توجه به ابزارهای نوین آفرینش هنری ازجمله فیلم، سریال، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، تئاتر و ... و از همه مهمتر توجه به فرهنگ عمومی از دبستان تا دانشگاه و دیگر عرصه ها هستیم.
کوروش کمالی سروستانی در گفت و گو با خبرگزاری مهر،  یادروز سعدی را  بهانه ای برای توجه بیشتر اهل فرهنگ و پژوهشگران به سعدی پژوهی خواند.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 30 فروردین، 1390 (958 مشاهده)

مدح قصايد سعدي
درونمایه قصیده با سعدی، صورت معهود خود راترک گفته، هویتی تازه می یابد. به باوری ، رابطه مادح و ممدوح در قصاید سعدی تغییر می کند و شاعر حضور خود را اسباب افتخار ممدوح  می شمارد. سعدی در قصاید فارسی و عربی خود بسیاری از معانی عاشقانه و مفاهیم اجتماعی و انسانی و نیز جمال گرایی و کمال گرایی را با وسعت اندیشه خود پیوند می زند و آثار ماندگاری را می آفریند.
سعدی در درونمایه قصاید و مراثی و ترجیع بندهای خود همچون دیگر آثارش نشان می دهد که نمی‌تواند فارغ از درد و رنج بشریت گوشه عزلت گزیند و تنها در اندیشه خود باشد. او در اجتماع حضور می‌یابد و با قدرتمندان به فرزانگی و هوشمندی سخن می‌گوید، تشویقشان می‌کند، تحسینشان می‌کند، تحذیرشان می‌کند، پندشان می‌دهد و به عاقبت خیر فرامی‌خواندشان تا هم مایه سعادت خود باشند و هم سودمندی مردمان جامعه.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 30 فروردین، 1390 (916 مشاهده)

سعدي در صدر دست‌نوشته‌هاي ايران

كوروش كمالي سروستاني گفت:  «فهرستواره‌ي دست‌نوشته‌هاي ايران»، «نسخه‌هاي خطي سعدي» در صدر دست‌نوشته‌هاي ايران به زبان فارسي قرار دارد. در پي چاپ كتاب دوازده‌جلدي «فهرستواره‌ي دست‌نوشته‌هاي ايران» به كوشش مصطفي درايتي كه توسط كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي منتشر شده است. كمالي سروستاني، مدير مركز سعدي‌شناسي، در گفت‌وگو با خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ درباره‌ي اين كتاب و جايگاه آثار سعدي در نسخه‌هاي خطي فارسي عنوان كرد: اين كتاب ارزشمند توانسته است به دغدغه‌ي ديرينه‌ي پژوهشگران پاسخ دهد و اينك پژوهشگران مي‌توانند به فهرست كليه‌ي نسخ خطي در مورد علوم ديني، علوم انساني، علوم طبيعي و علوم پايه در يك مجموعه دسترسي داشته باشند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 4 اسفند، 1389 (1236 مشاهده)

آموزه‌های حج در آثار سعدی
چو كعبه قبلۀ حاجت شد از ديار بعيد           روند خلق به ديدارش از بسي فرهنگ
(سعدی، 1376: 55)
آن‌چه که از ادبیات کهن فارسی پس از ورود اسلام به ایران به دست ما رسیده است، نشان ازاین دارد که «حج» و مفاهیم مرتبط با آن همواره مورد توجه ادیبان ایرانی بوده و اینرویکرد گرچه در هر دوره متفاوت بوده ، ولی تا به امروز همچنان مورد اهمیت و توجه شاعران و نویسندگان ماست.
از نخستین باری که «ابومحمد منصور علیمنطقی رازی» شاعر قرن چهارم هجری نام «کعبه» را  در اشعار خود آورد، تاکنون، در دیوان اشعار و متون نثر بسیاری از شاعران و نویسندگان ما به این مقوله و اهمیت آن پرداخته شده است؛ چنانکه می‌توان در آثار انوری، سنایی، خواجوی کرمانی، محمود دهلوی،اوحدی مراغه‌ای، عبدالرحمان جامی، ابن یمین، هلالی جغتایی، شیخ بهایی، عطارنیشابوری، عبید زاکانی، خیالی بخارایی، مولانا ، سعدی و حافظ و .... نشانه‌هایی از موضوع حج یافت که این توجه هم درقالب توصیف مناسک حج و هم توجه به معنای عمیق سفر به خانه خداست.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 19 بهمن، 1389 (1001 مشاهده)

ميراث امداد و مسئوليت ما
مراسم یادبود زنده یاد، استاد حسن امداد، مورخ و پژوهشگر برجسته شیرازی صبح روز، سوم دیماه در تالار حافظ شیراز برگزار شد. آنچه در ادامه می آید متن سخنرانی کوروش کمالی سروستانی، مدیر دانشنامه فارس در این مراسم است.
 
ميراث امداد و مسئوليت ما
به نـام خداوند جان آفرين
حكيم سخن بر زبان آفرين
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 29 دی، 1389 (952 مشاهده)

سفر استاد امداد
استاد حسن امدادنويسنده، مورخ و سعدی پژوه برجسته شيرازي بامداد امروز دارفانی را وداع گفت. پيكراين نويسنده و پژوهشگر كه مقالات متعددي در مورد زندگي و آثار سعدي نوشته صبح چهارشنبه اول دی ماه از ساعت 9 مقابل آرامگاه سعدي تشييع و در جوار آرامگاه حافظ به خاك سپرده مي شود.
مراسم سومين روز بزرگداشت استاد امداد هم ساعت 30/9تا 30/11 صبح روز جمعه سوم دي ماه در تالار حافظ شيراز برگزار مي شود.

وی عـضو هیات مـوسـس مـرکز سعـدی شنـاسی، نــویسنده کتـــاب «جـــدال مـــــدعیان با سعــــدی»، عضـــــو کمیــــته علمی کنگــــره هفتصــــدمین سال درگذشت سعــــدی بود. وی مجمــــوعه «تـــركيب‌آفريني آثار سعدي» را زیــــر چاپ داشــــت.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 30 آذر، 1389 (1049 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری