•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

با سعدی احساس معاصربودن داریم


نزدیک به چهاردهه پیش «کلیات» سعدی به تصحیح بهاءالدین خرمشاهی منتشر شد اما این تنها تصحیح خرمشاهی از سعدی نبوده چراکه چندسالی بعد از آن، او باز به سراغ «کلیات» رفت و با بازبینی در تصحیح اول و افزودن مواردی به آن، چاپ دیگری از «کلیات» به دست داد و هردوتصحیح تا امروز چندین‌بار چاپ شده‌اند. انتشار جداگانه «گلستان»، «بوستان» و کتابی با عنوان «کم‌خوانده‌های سعدی» تازه‌ترین کاری است که خرمشاهی روی سعدی انجام داده و این سه‌کتاب این‌روزها در انتشارات دوستان منتشر شده‌اند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 30 دی، 1393 (494 مشاهده)

هر نویسنده‌ای‌حق دیده‌شدن دارد

 

مراسم اهدای جایزه جلال آل‌احمد نخستین‌بار در سال 1387، با تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در راستای ارتقای زبان و ادبیات ملی- دینی برگزار شد. مراسم اهدای این جایزه هر سال مقارن با تولد جلال آ‌ل‌احمد برپا می‌شود. این جایزه چند سال متوالی هیچ کتابی را شایسته عنوان اثر برگزیده ندانست اما در سال جاری کتاب‌های «ملکان عذاب» نوشته ابوتراب خسروی و «آه باشین» نوشته کاظم مزینانی به‌صورت مشترک به‌عنوان اثر برگزیده در بخش رمان و داستان بلند معرفی شدند که 55 سکه تمام بهار آزادی را برای هر کدام از برگزیدگان در پی‌داشت.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 16 دی، 1393 (508 مشاهده)

سخنرانی مدیر دانشنامه فارس در تجلیل از یک عمر فعالیت مطبوعاتی سیروس رومی/ مردی به رنگ صبح
مراسم گرامی‌داشت سیروس رومی، پیشکسوت مطبوعات فارس در کتابخانه ملی و مرکز اسناد این استان برگزار شد؛ مدیر دانشنامه فارس در این مراسم با مرور کارنامه کاری وی، به تجلیل از او پرداخت؛ کوروش کمالی سروستانی،سیروس رومی را «مردی به رنگ صبح »خطاب کرد.

متن کامل این سخنرانی را در ادامه می خوانید:

در گذر از باران این جا آمدی

با رایحه‌ای که تنها من می‌فهمم

و یک تبسم

که همه می‌شناسند

تو از جنس بارانی!

تو از جنس صبح!

سیروس!

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 6 آذر، 1393 (552 مشاهده)

دانشنامه فارس به نیمه راه رسید

 

مدیر دانشنامه فارس از تدوین 1700 مقاله از 3500 مقاله و مدخل در نظر گرفته شده برای این دانشنامه خبر داد.

کوروش کمالی سروستانی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه خبرجنوب گفت: دانشنامه فارس کلیه مسائل مربوط به این استان در حوزه تاریخ، جغرافیا، ادبیات، فرهنگ، مذهب، سیاست، آداب و رسوم و دیگر موارد را در بر می‌گیرد.

وی افزود: این دانشنامه تنها به مرزهای فعلی جغرافیایی فارس بر نمی‌گردد؛ فارس در دوران باستان، صفاریان، زندیه، پهلوی و دوران کنونی دارای ماهیت جغرافیایی متفاوتی بوده است که در دانشنامه فارس مورد بررسی قرار گرفته است.

 
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 5 آذر، 1393 (483 مشاهده)

دیدار دو شهسوار سخن/ برگزاری همایش سعدي و سروانتس در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

همایش "سعدي و سروانتس" بهانه ای برای محققان بود تا در دانشگاه کمپلوتنسه شهر مادرید اسپانيا از این دو شهسوار سخن بگویند. برنامه ای که با حضور سعدی‌شناسان و سروانتس‌شناسان به همت مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و دانشگاه کمپلوتنسه برگزار شد.

دن کیشوت برای چه نوشته شد؟

در این نشست که برخی از محققان سروانتس شناس و سعدی پژوه از هر دو کشور در این باره سخن گفتند، علي اصغر محمدخاني معاون فرهنگي شهر كتاب، در بخشي از سخنان خود با عنوان «آموزه‌های سعدی و سروانتس برای انسان امروز» گفت: مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب با همکاری مرکز سعدی‌شناسی از سال ۲۰۱۲ برنامه‌‌ ده ساله‌ای را برای گفت‌وگوهای فرهنگی و ادبی ایران با دیگر کشورها طراحی کرده است که طي آن سعدی‌ شاعر برجسته‌ فارسی به عنوان مظهر زبان فارسی با شاعران و نویسندگان کشورهای دیگر که مظهر زبان آن کشور هستند، مقایسه و تحلیل و بررسی می‌شود. در سال ۲۰۱۲ همایش سعدی و پوشکین در تهران و مسکو، در سال ۲۰۱۳ همایش سعدی و یونس امره در تهران و آنکارا و در سال‌جاری همایش سعدی و سروانتس در تهران و مادرید برگزار گرديد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 10 آبان، 1393 (585 مشاهده)

مدیر دانشنامه فارس: حافظيه، بزرگ‌ترين سايت فرهنگي، ادبي و گردشگري كشور مي‌شود


مدیر دانشنامه فارس با تشریح طرح توسعه حافظیه گفت: در صورت اجراي اين طرح حافظيه به بزرگترين سايت فرهنگي، ادبي و گردشگري كشور تبديل مي‌شود.

كوروش كمالي سروستاني، در نشست هم انديشي «ضرورت احياي گنبد مسي حافظيه» که با حضور مشاور رییس پژوهشکده میراث فرهنگی کشور در دانشکده معماري و هنر شيراز برگزار شد، با اشاره به قدمت این شهر گفت:  بيش از آنكه حافظ به شيراز شهره باشد، شيراز به سعدي و حافظ شهره است. شيراز از كهن‌ترين شهرهاي ايران است كه تاريخ نويسان مسلمان آغاز بناي شهر را به محمد بن يوسف ثقفي به سال 72 هجري قمري نسبت مي‌دهند و برخي نيز بر اساس لوح هاي گلي يافته شده در تخت جمشيد متكي به تحقيقات پرفسور جرج جي كامرون آمريكايي تاريخ آن را به دوره هخامنشيان مي‌رسانند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 25 مهر، 1393 (594 مشاهده)

با حضور مدیر دانشنامه فارس برگزار می شود/ نشست بررسی ضرورت احیای گنبد مسی آرامگاه حافظ

نشست بررسی ضرورت احیای گنبد مسی آرامگاه حافظ در شیراز برگزار می شود.

سید احمد طباطبایی مشاور رییس پژوهشکده میراث فرهنگی کشور، کوروش کمالی سروستانی مدیر دانشنامه فارس و رضا معماری، کارشناس معماری،  در این نشست سخنرانی خواهند کرد.

 این برنامه روز چهارشنبه بیست و سوم مهرماه در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز و در تالار یاسمن برگزار می شود؛ نشستی که از ساعت 17 عصر آغاز می شود.

ورود عموم برای حضور در این نشست آزاد است.

 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 17 مهر، 1393 (330 مشاهده)

ابوتراب خسروی: ادبیات یک مفاهمه است


«آواز پر جبرئیل» جدیدترین کتاب ابوتراب خسروی چندی پیش توسط نشر گمان منتشر شد که عنوان کتاب و داستان‌های عقل سرخ و لغت موران تداعی‌گر آثار شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. خسروی سال گذشته رمان «ملکان عذاب» را توسط نشر ثالث منتشر کرده بود.رمان «رود راوی» او در سال 82 برنده چهارمین دوره جایزه گلشیری شد و مجموعه داستان «ویران» نیز برنده یازدهمین دوره همین جایزه در سال 88. اغلب آثار خسروی بارها تجدید چاپ شده‌اند، بارها مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند اما خودش معتقد است برای مخاطب عام نمی‌نویسد، چرا که مطالعه آثارش نیاز به پیش زمینه‌ای در شناخت ادبیات داستانی دارد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 31 شهریور، 1393 (597 مشاهده)

سعدي خواني در استكهلم/ مدیر مرکز سعدی شناسی: راز جاودانگی سعدی، توجه‌ به نیازهای روزمره انسانی است


سعدی شناسی: استكهلم، میزبان نشست «سعدی و سعدی‌شناسی در جهان» بود تا سعدی دوستان، از شاعر عشق، دوستی و صلح بگویند.  نشست «سعدی و سعدی‌شناسی در جهان»  در سوئد، با حضور كوروش كمالي سروستاني، مدير مركز سعدي شناسي، علي اصغر محمدخاني، معاون فرهنگي شهر كتاب تهران، یوهان هرملین، فرزند خوانده و برادرزاده اریک هرملین نخستین مترجم بوستان سعدی به زبان سوئدی و دكتر حاجي يوسفي، رايزن فرهنگي ايران در سوئد و در جمع استادان، سعدي‌پژوهان و سعدي‌دوستان برگزار شد.

در این برنامه حاجی‌یوسفی، به توضیح برنامه همکاری رایزنی فرهنگی كشورمان و موسسه شهر کتاب برای گسترش مناسبات فرهنگی ایران و سوئد پرداخت و گفت: به زودی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در سوئد و موسسه شهر کتاب، نشستی برای بزرگداشت «اریک هرملین»، مترجم و پژوهشگر سوئدی که بیش از 10 هزار بیت شعر فارسی و از جمله بوستان سعدی را به سوئدی برگردانده، در تهران برگزار خواهد شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 21 شهریور، 1393 (561 مشاهده)

مدیر دانشنامه فارس: گردشگري، رسانه است


مدیر دانشنامه فارس در نشست تخصصي « ارتباطات و گردشگري» در شيراز بر ضرورت استفاده از امكانات نوين ارتباطي و رسانه‌اي در توسعه گردشگري تاکید کرد؛ به اعتقاد وی گردشگري خود يك رسانه هست و گردشگران، خبرنگاران اين رسانه‌اند.

كوروش كمالي سروستاني در این برنامه گفت: گردشگري و رسانه هر دو زاده و عنصر مهم دنيايي مدرن هستند. ما در دنياي مدرن زندگي مي‌كنيم و بايد در جستجوي روش‌هاي مدرن براي ايجاد سهولت كار گردشگر باشيم. اين سخن بدان معني است كه در اين دوران بايد از شيوه مديريت سنتي به مديريت خلاق و روزآمد ، گذر كنيم. بايد مشكلات امروزي را با تكيه بر تجربه‌هاي پيشين و با شرايط و امكانات امروزي حل كنيم. از اين رو بهره‌گيري بهينه از رسانه براي توسعه گردشگري يك ضرورت اجتناب ناپذير است.

وی افزود: رسانه در دنياي امروز و در امر توسعه گردشگري تنها ابزار نيست؛ بلكه به يكي از اركان اساسي در روند رشد اين صنعت تبديل شده است. رسانه ها در شكل دهي به زندگي و خواست‌هاي افراد و ايجاد تقاضا و عرضه كالا، نقش بي‌همتايي دارند. اگر تاسيسات، تسهيلات و تبليغات سه ركن مهم صنعت گردشگري هستند، عملياتي كردن سومين ركن گردشگري بر عهده رسانه‌هاست. رسانه‌ قادر است تا مكان ديدني كشور و يا شهر مقصد را «بازنمايي» ‌كند و محرك سفر باشد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 31 مرداد، 1393 (601 مشاهده)

نمایش «باغ دلگشا» / روایتی دیگر از زندگی سعدی


نمایش باغ دلگشا با حضور علیرضا شجاع نوری در نقش سعدی شیرازی و به کارگردانی پری صابری همه روزه به جز شنبه ها و از ساعت 19 در تالار وحدت پایتخت به صحنه می رود.

 کارگردان نمایش باغ دلگشا این اثر را گام دیگری در راستای توجه به گنجینه ادب فارسی دانست و تصریح کرد این نمایش روایتی از زندگی سعدی، ابعاد شخصیتی، اخلاقی و ادبیات منحصر به فرد این شاعر بلندآوازه ایرانی است.

پری صابری  گفت: برای به تصویر کشیدن فراز و فرودهای زندگی سعدی بیش از دو سال از روند تولید این اثر را به پژوهش و مطالعه برای نگارش این نمایشنامه اختصاص دادم.

وی با اشاره به این مساله که باغ دلگشا نمایشی دیگر از چهره های بزرگ ادب فارسی و تورق بخشی از ادبیات غنی، معرفتی و انسان ساز آثار شاعر و حکیم بزرگ کشورمان سعدی شیرازی است خاطرنشان کرد: همیشه خود را مدیون ریشه های ناب و غنی فرهنگ و تمدن ایرانی دانسته ام و به سهم خودم تلاش کردم تا گامی برای جلب توجه عموم مردم به این داشته های ارزشمند بردارم.

کارگردان نمایش رستم و سهراب با تاکید بر این مساله که بسیاری از کشورهای صاحب تمدن در منطقه آسیا طی یکی، دو دهه اخیر تلاش کرده اند تا برای اثبات تمدن و فرهنگ خود به رصد و بازتاب هنری شخصیت های ماندگار ادبی خود دست بزنند گفت: به عنوان مثال کشور چین طی سالیان اخیر نمایش و فیلم های سینمایی متعددی از چهره های ماندگار فرهنگ و ادبیات خود را برای معرفی آنها به جهانیان تولید کرده است.


 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 14 مرداد، 1393 (703 مشاهده)

ضیا موحد: تفاوت حافظ در چگونه گفتن است

بیست و دومین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی حافظ به «حافظ و پرسش‌های فلسفی» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر ضیاء موحد چهارشنبه ۲۱ خرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. دکتر موحد می‌گوید که هیچ هنرمندی از تاثیر فرهنگ زمان خود برکنار نمی‌ماند و بیتی چون: «در ره عشق از آن سوی فنا صد خطر است/ تا نگویی که چو عمرم به سرآمد رستم»، نشانه‌ای است از عمق دل‌مشغولی‌های متافیزیکی حافظ. موحد در این درس‌گفتار به امکان (نه اثبات) طرح مواضع متافیزیکی، معرفت‌شناسی و اخلاقی حافظ پرداخت و البته با توجه به بیتی چون: «از قیل و قال مدرسه حالی دلم گرفت/ یک چند روز خدمت معشوق و می‌کنم». و در نهایت به این پرسش پاسخ داد که رند حافظ محصول چه روزگاری می‌تواند باشد؟ وی در ابتدای سخنانش به وظیفه دشوارش درباره بحث‌های محتوایی اشاره کرد و گفت:من امشب وظیفه‌ی دشواری دارم. بحث‌های من معمولا بحث‌های فورمال است. یعنی صحبت بر سر این است که چه چیزی شعر را شعر می‌کند؟ بعد از این سؤال، شاعری را که می‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم معرفی می‌کنم و شگردهای شاعریش را شرح می‌دهم. بحث محتوایی کمتر می‌کنم. بحث‌های محتوایی وارد معنا شدن است. مسأله‌ی بحث برانگیزی است و گذشته از این، اختلاف آراء هم در آن زیاد است اما گاهی اوقات چاره‌ای نیست. باید دید بالاخره یک شاعر دارد چکار می‌کند؟

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 26 خرداد، 1393 (617 مشاهده)

درس گفتاری از دکتر رستگار فسایی/ حافظ، یکی از ایرانی‌ترین شعرا
غزل‌های رندانه‌ی حافظ نمایشگر بخش بزرگی از حیات روحی و اخلاقی مردم ایران و آینه‌ی تمام‌نمای اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی روزگار او و روزگاران دیگری است که بر این مردم گذشته است. حافظ دلبسته‌ی فرهنگ ایران بود و ویژگی‌های فرهنگی مردم ایران زمین بازتاب گسترده‌ای در شعر او دارد و نمودهای فراوانی از فرهنگ، دانش و ادب عامه و رسومات و سنت‌های ایرانی در غزلیات او دیده می‌شود.
رستگار فسایی می‌گوید: همه‌ی ما، به حق و به راستی، معتقد هستیم که حافظ لسان‌الغیب است. حافظ و مفسر قرآن است. سال‌ها و قرن‌هاست که حافظ در هر خانه و در هرجای این سرزمین جای خاص و ویژه‌ی خودش را دارد و چنان محبوب است که به عنوان مشاور مردم ایران از دیوانش فال می‌گیرند. حافظ را عارف می‌دانیم و در این هیچ شکی نیست.

کسی که می‌گوید: «تو را ز کنگره‌ی عرش می‌زنند صفیر/ ندانمت که دراین دامگه چه افتاده است» یا: «ای بلند نظر شاهباز سدره نشین/ نشیمن تو نه این کنج محنت آباد است» به راستی عارف یگانه‌ای است. یکی از نکته‌هایی که همیشه باید در نظر گرفت این است که حفظ قرآن بر روی شیوه‌ی بیانی حافظ اثر گذاشته است. ولی در این جا نکته‌ی دیگری هست که اساس سخنانی است که می‌خواهم مطرح کنم. 

حافظ از حکمت و ریشه‌های فرهنگی ریشه می‌گیرد

بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که حافظ، شاعر است. حافظ یک قطب مذهبی یا صوفیانه نیست و مکتب عرفانی خاصی را ایجاد و عرضه نکرده است. درس‌های تفسیر هم اگر داشته اثری از آن‌ها باقی نمانده است. بنابراین وظیفه‌ی همه‌ی ما در شناخت حافظ این است که او را شاعر بدانیم و ایمان بیاوریم که همه‌ی شهرت و نام‌آوری و آوازه‌ی بلند او از شاعری است. شاعری ایرانی، شاعری مسلمان، شاعری عارف پیشه و شاعری که در هر موقعیت زمانی و مکانی که زندگی می‌کرده جامعه را می‌شناخته، درد آن را می‌دانسته و واکنش مناسب در برابر لحظه به لحظه‌ی روزگار خودش بروز می‌داده است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 16 خرداد، 1393 (591 مشاهده)

متن سخنرانی مدیر دانشنامه فارس در بزرگداشت استاد باستانی پاریزی/ در سوگ بي كران

بزرگداشت استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی با عنوان «سوگ بی کران» در شیراز با حضور جمعی از فرهنگوران، اندیشمندان، شاعران  و نویسندگان و با همکاری موسسه فرهنگی - پژوهشی دانشنامه فارس برگزار شد. متن کامل سخنرانی مدیر دانشنامه فارس را با عنوان «در سوگ بی کران» در ادامه می خوانید: از ديرگاهان، از آن زمان كه زمين منزلي شد آدميان را، بر جاري زمان چون حادثه‌اي روي نموده‌ايم و پس آنگاه رخت مي بنديم بدان سوي نور.

بر صحنه روزگار، در مهلتي معلوم، بسيار به تجربه مي نشينيم رويدادهاي شگرف زيستن را. خدنگ‌ها و تيغ‌هاي آبديده حوادث صيقل‌مان مي دهند ، آذرخش رويدادها كان وجودي مان را خالص مي‌گردانند، اندرونمان را مي‌كاوند تا به راستي، جان راحت يافته از محنت و بلا، به سرحدي دست يابد كه هر آينه شكوه آدمي را به تجلي بنشيند و بلندايش تا آسمان‌ها اوج گيرد، به حكمتي دست يابد و ناميرايي‌اش را از منظري ديگر به تكاپو بنشيند. و هر حديثي جز اين ، چونان وهمي است كه در تاريكي رنگ مي بازد.

بر اين قرار، جان پوينده در عرصه بينش مي كوشد تا پس از گشت و گذار در پيش و پس و فراز و فرود به دقايقي از حقايق دست يابد كه هم كام جان خويشتن را از حلاوت آن بياگند و هم فانوسي را ماند بر سر راه جويندگان طريق آن. چونان كه امروز نام بلند خردورزاني چون استاد محمد ابراهيم باستاني پاريزي مايه مباهاتمان گرديده است.

وز آنجا كه آدمي را بر روز كوچ خويش اختياري نيست، و از جدال با مرگ كسي را گريزي نيست، و هر نفس حادثي را موعدي است، اما هيچ نمي دانيم كه آيا او را هنوز گفتاري باقي مانده بود يا نه، كه قاصدش از راه رسيد ، بادي سهمگين از جانب دياري ديگر وزيد و چهار كنج خانه حضورش را از هم گسيخت. و به راستي كيست كه بتواند بر اين عزم كوچ فايق آيد؟ واقعه‌اي كه همگان را درخواهد رسيد. با اين همه آنچه از وي ما را به ميراث رسيده ، درياي بيكراني است كه هر يك خود دٌرّه نادره‌اي است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 29 اردیبهشت، 1393 (793 مشاهده)

مدیر دانشنامه فارس در نشست «حافظ و حافظیه»: حافظیه با 80 هزارتومان ساخته شد

«حافظ و حافظیه» موضوع نوزدهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره حافظ بود که به همت معاونت فرهنگی شهر کتاب تهران برگزار می شود. در این درس گفتار، کوروش کمالی سروستانی، مدیر دانشنامه فارس با اشاره به شرایط سیاسی و اجتماعی قرن هشتم در شیراز به ارتباط حافظ با حاکمان وقت پرداخت. وی با مروری تاریخی به ساخت آرامگاه حافظ شیراز و به استناد گزارش مدیر وقت اداره فرهنگ فارس گفت: بنای آرامگاه حافظیه طی سه سال و با هزینه 80 هزارتومان ساخته شد.

هیچ کدام از حاکمان شیراز، شیرازی نبودند

وی در ابتدا با اشاره به تاریخچه شهر شیراز گفت: شیراز از کهن ترین شهرهای ایران است که تاریخ نویسان مسلمان آغاز بنای این شهر را به محمد ابن یوسقف ثقفی، برادر سردار معروف عرب، حجاج ابن یوسف ثقفی نسبت می دهند. برخی هم بر اساس لوحه های گلی یافت شده در تخت جمشید که متکی بر تحقیقات پرفسور جرج.جی .کامرون آمریکایی است تاریخ آن را به دوره هخامنشی می رسانند.

وی تاکید کرد: هنوز نمی توان یافته های تاریخی را تایید کرد اما آنچه مسلم است اینکه کهن ترین بنای تاریخی شیراز، مسجد جامع عتیق است که در سال 281 هجری قمری به فرمان عمرولیث صفاری بنا شده است. کمالی سروستانی سپس با معرفی سلسله های حکومت گر فارس پس از صفاریان گفت: هیچ کدام از حاکمان این خطه، از سال 74 که ساخت شیراز است تا قرن هشتم، فارسی نبوده اند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 25 اردیبهشت، 1393 (584 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری