•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

«حافظ و حافظیه» به روایت کوروش کمالی‌ سروستانی

کوروش کمالی‌ سروستانی، مدیر دانشنامه فارس، از «حافظ و حافظیه» می‌گوید. 

حافظ و حافظیه پیوندی تاریخی در ذهن و زبان مردم ایران دارد؛ پیوندی ناگسستنی که روایتگر اقبال مردم این سرزمین به این شاعر بزرگ قرن هشتم است. 

نوزدهمین درس‌گفتارهایی درباره‌ حافظ در روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ساعت 16 و 30 دقیقه،  به «حافظ و حافظیه» اختصاص دارد که با سخنرانی کورش کمالی‌ سروستانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

در این درس‌گفتار به روایت تاریخی حافظیه از قرن هشتم تا امروز پرداخته می‌شود.


 

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 21 اردیبهشت، 1393 (408 مشاهده)

بزرگداشت استاد رحیم هودی/ کار کارستان هودی

مراسم بزرگداشت استاد رحیم هودی در شیراز برگزار شد.

کوروش ﻛﻤﺎﻟﻰ ﺳﺮﻭﺳـﺘﺎﻧﻰ، مدیر دانشنامه فارس، ﺩﺭ این ﻣﺮﺍﺳـﻢ ﮔﻔﺖ: ﺍﺳـﺘﺎﺩ ﺭﺣﻴﻢ ﻫـﻮﺩﻯ، ﺗﺎﺭﻳـﺦ ﺯﻧﺪﻩ ﺗﺌﺎﺗـﺮ ﻓﺎﺭﺱ ﺍﺳﺖ. ﺳـﺎﻝ 1314 ﺳﺎﻟﻰ ﻣﻴﻤﻮﻥ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺍﺳـﺘﺎﺩ ﻫﻮﺩﻯ ﻭ ﺷﺎﺩﺭﻭﺍﻥ ﺟﻌﻔﺮ ﺗـﻮﻛﻞ ﺩﻭ ﺗـﻦ ﺍﺯ ﻫﻨﺮﻣﻨﺪﺍﻥ ﺑﺰﺭگ ﺗﺌﺎﺗﺮ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺯﺍﺩﻩ ﺷـﺪﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺍﺳـﺘﺎﺩ ﻣﺤﻴـﻰ ﺍﻟﺪﻳﻦ ﻻﻳﻖ ﭘﻴﻮﺳـﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺳـﺎﻝ 1311 ﻣﺘﻮﻟﺪ ﺷـﺪﻩ ﺑـﻮﺩ ﻭ ﺍﻳﻦ ﻣﺜﻠﺚ ﻃﻼﻳﻰ ﻫﻨﺮ ﺗﺌﺎﺗﺮ ﺷـﻴﺮﺍﺯ ﻧﻘﺶ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﺍﻯ ﺩﺭ ﺷﻜﻞ ﺩﻫﻰ ﻭ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﻫـﻰ ﺍﻳﻦ ﻫﻨـﺮ ﻣﺎﻧـﺪﮔﺎﺭ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﻳﺦ ﺷﻴﺮﺍﺯ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﻧﺪ.

ﻭﻯ ﺍﻓـﺰﻭﺩ: ﺭﻭﺯﺷـﻤﺎﺭ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺍﺳـﺘﺎﺩ ﺣﻜﺎﻳﺖ ﻫﺎﻯ ﻏﺮﻳﺒـﻰ ﺩﺍﺭﺩ؛ ﺍﺯ ﺍﻭﻟﻴـﻦ ﻧﻘـﺶ ﺳـﻜﻴﻨﻪ ﺧﻮﺍﻧﻰ ﺩﺭ ﺗﻌﺰﻳﻪ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﻧﻮﺟﻮﺍﻧﻰ، ﺗﺌﺎﺗﺮﻫﺎﻯ ﺭﻭ ﺣﻮﺿـﻰ ﻭ ﺳـﻴﺎﻩ ﺩﻟﻨﺸـﻴﻦ ﻭ ﺩﺭﺩﺁﺷـﻨﺎﻯ ﺁﻥ ﺗـﺎ ﻓﻌﺎﻟﻴـﺖ ﺧﻼﻕ ﻭ ﻣﺴـﺘﻤﺮ ﺩﺭ ﺗﺌﺎﺗـﺮ سعدی، ﮔﺮﻭﻩ ﻫﻨﺮﻫـﺎﻯ ﺩﺭﺍﻣﺎﺗﻴﻚ ﻓـﺎﺭﺱ، ﮔﺮﻭﻩ ﺗﺌﺎﺗـﺮ ﻓﺎﺭﺱ ﻭ ﮔـﺮﻭﻩ ﺗﺌﺎﺗـﺮ ﻣﻠﻰ. ﺩﺭ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭﻯ ﻛـﻪ ﻓﺮﻫﻨـﮓ ﺯﻣﺎﻧـﻪ ﺳـﺮ ﺁﺷﺘﻰ ﻧﺪﺍﺷـﺖ ﻣﺜﻠﺚ ﻃﻼﻳﻰ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻫﻰ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺳـﺘﺎﺩﺍﻥ ﻭﺑﺎﺯﻳﮕﺮﺍﻥ ﻭ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳـﻰ ﺑﺰﺭﮔﺎﻧـﻰ ﭼـﻮﻥ ﻋﺰﺕ ﺍﷲ ﺍﻧﺘﻀﺎﻣـﻰ ﻭ ﻋﻠﻰ ﻧﺼﻴﺮﻳﺎﻥ، ﻛﺎﺭﻯ ﻛﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﻛﺮﺩﻧﺪ.

مدیر ﺩﺍﻧﺸـﻨﺎﻣﻪ ﻓـﺎﺭﺱ ﺧﺎﻃﺮ ﻧﺸـﺎﻥ ﻛﺮﺩ: ﺍﮔﺮ ﭼﻪ ﺩﺭ ﺳـﺎﻝ ﻫـﺎﻯ 1332 ﺗـﺎ   1337 ﺑـﻪ ﺩﻟﻴﻞ ﻋﺪﻡ ﺣﻀـﻮﺭ ﺑﺎﺯﻳﮕـﺮﺍﻥ ﺯﻥ ﻧﻘـﺶ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﻣـﺮﺩﺍﻥ ﺑـﺎﺯﻯ ﻣﻰ ﻛﺮﺩﻧـﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺯﻥ ﭘـﻮﺵ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺑﻮﺩﻧـﺪ ﺍﻣﺎ ﻳﻚ ﺩﻫﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﻫﻮﺩﻯ ﺑﺎ ﻛﺎﺭﮔﺮﺩﺍﻧﻰ ﻧﻤﺎﻳﺸـﻨﺎﻣﻪ «ﺑﻠﺒﻞ ﺳﺮﮔﺸـﺘﻪ» ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻋﻠـﻰ ﻧﺼﻴﺮﻳﺎﻥ، ﻫﻤﻪ ﻧﻘـﺶ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺯﻧﺎﻥ ﻭﺍﮔـﺬﺍﺭ ﻣﻰ ﻛﻨـﺪ ﻭ ﺑﺮﺧﻰ ﺍﺯ ﺯﻧـﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻧﻤﺎﻳـﺶ ﻣﺮﺩ ﭘﻮﺵ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 15 اردیبهشت، 1393 (603 مشاهده)

گزارش نشست علمی یادروز سعدی/ سعدی؛ از سنت تا نوآوری

نشست علمی یادروز سعدی، به سنت هر ساله و با حضور سعدی پژوهان درمرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار شد. سعدی پژوهان در این روز بر خوان سنت ها و نوآوری های سعدی نشستند  و از «سعدی؛ سنت و نوآوری» گفتند.

در این روز دکتر اصغر دادبه درباره «سعدی و سنت‌های پایدار انسانی – ایرانی»، دکتر میرجلال‌الدین کزازی درباره «سعدی کهن‌گرای نوآور»، دکتر سیروس شمیسا درباره «سعدی متجدد معتدل»، دکتر غلامرضا خاکی درباره «آموزه‌های سعدی در تدبیر اجتماعی» و دکتر جعفر موید شیرازی با عنوان «ما همچنان در اول...» سخنرانی  کردند.

 نگاه نوآورانه سعدی به چارچوب های سنتی

مدیر مرکز سعدی شناسی معتقد است: سعدي‌ در آثار خويش‌ به‌ عنوان‌ «نوآور‌ي» نمود مي‌يابد كه‌ در انديشه تعالي فرهنگ‌ جامعة‌ خويش‌ است‌. «نوآوري» كه‌ براساس‌ تعابير گوناگون‌ از چار چوب‌هاي‌ سنتي‌ در هر زمينه‌ فراتر مي‌رود، در صدد ايجاد ارزش‌هاي‌ نوين‌ و نيز احياي‌ ارزش‌هاي‌ فراموش‌ شده‌ با رويكردي‌ تازه‌ است.

 کوروش کمالی سروستانی به عنوان اولین سخنران نشست علمی یادروز سعدی گفت: سنت و نوآوری در ادبيات نيز همانند ديگر علوم، نقشي تعيين كننده در عرصه پيدايش آثار كلاسيك و مدرن ايفا مي‌كند چنانكه ماهیت ماندگار و فرازمان شاهکارهای ادبی، ریشه در همین پویش مهم، یعنی پديداري آثاري نوطراز  بر پايه و شالوده سنت دارد. سنت متضمن آثار بزرگ و ماندگار هنری است و به واسطه آن یک اثر هنری از مقبولیت عمومي برخوردار می شود. هیچ شاهکار ادبی و نوینی، جز بر مبناي سنتی بزرگ و ریشه دار، نمی تواند استوار ماند و دوام یابد. این امر در پهنه ادب فارسی ، امری مسلم و انكار ناشدني است.
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 2 اردیبهشت، 1393 (602 مشاهده)

متن سخنرانی مدیر مرکز سعدی شناسی در نشست علمی یادروز سعدی/ سعدی؛ سنت و نوآوری
سـنّت عشق ســعديا، ترك نمى‏دهى؟ بلى

كى ز دلم به در رود، خوى سرشته در گِلم

 سنت و نوآوری در ادبيات نيز همانند ديگر علوم، نقشي تعيين كننده در عرصه پيدايش آثار كلاسيك و مدرن ايفا مي‌كند چنانكه ماهیت ماندگار و فرازمان شاهکارهای ادبی، ریشه در همین پویش مهم، یعنی پديداري آثاري نوطراز  بر پايه و شالوده سنت دارد. سنت متضمن آثار بزرگ و ماندگار هنری است و به واسطه آن یک اثر هنری از مقبولیت عمومي برخوردار می شود. هیچ شاهکار ادبی و نوینی، جز بر مبناي سنتی بزرگ و ریشه دار، نمی تواند استوار ماند و دوام یابد. این امر در پهنه ادب فارسی ، امری مسلم و انكار ناشدني است.

تجربه ایران و ملل بزرگ جهان نشان می‌دهد که سنت و نوآوری دو جنبه استمرار فرهنگ یک قوم یا ملت است؛ برای آنکه سنت استمرار یابد، باید به مدد نوآوری، متحول شود و نوآوری تنها با عطف به یک سنت مفهوم می‌یابد. نوآوری بی‌سنت و سنت نامتحول، فاقد عینیت تاریخی و اجتماعی است. از همین روست که شاعران نامی و ماندگار در طول تاریخ در آثار خود، به مضامین سنتی اهمیت و اساس کار خود را بر بازنگری هویت تاریخی قرار داده ، درآثار خود به دفاع از سنت پرداخته و اتهام ایستایی و واپس ماندگی را از چهره آن ‌پیراسته اند. آنان سنت را زنده و پویا و هماهنگ با حرکت پوياي دوران خود دانسته و بی‌توجهی بدان را ناممکن می‌دانند .

در حقیقت آنان با بهره‌مندي از برآیند جریان ادبی گذشتگان ، شاهکارهای دوران خود را خلق می‌کنند. بنابراین سنت به منزله واسطه زبانی، فرهنگی و معنوی اقوام تلقی می شود و توانمندی و انسجام اثر ادبی تا حد زیادی بدان وابسته است . اگر چه در هر نوآوری و بدعتی باید از سنت فراتر رفت ، اما این فراتر رفتن با نفی سنت تفاوت دارد. شاعران  بزرگ و نامی این سرزمین همچون سعدی، هم بر سنت دیرپا و غنی گذشتگان استوارند و هم خود سنت آفرین می شوند. گاه نیز در این میان برخی از این شاعران به جهت غنای فرهنگی و اندیشگانی خود نیز فراتر از دوران خود، به خلق آثاری دست مي‌زنند که امروزه از آن با عنوان نوآوری اندیشگانی شاعر یاد می کنیم. این نوپردازی در درونمايه، زبان و بيان در همه آثار سعدي به ویژه در گلستان به وضوح قابل دریافت است.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 1 اردیبهشت، 1393 (780 مشاهده)

به همت مرکز سعدی شناسی صورت گرفت/ انتشار هفدهمین دفتر سعدي شناسي

 مجموعه مقالات سعدی‌شناسی دفتر هفدهم همزمان با بزرگداشت سعدی در اول اردیبهشت ماه جلالی 1393 توسط مرکز سعدی شناسی منتشر شد. این مجموعه در برگیرنده مقالاتي از كوروش كمالي‌سروستاني، دکتر امیرعلی نجومیان، دکتر حجابي كرلانگج، دکترمصطفی چيچکلر، دکتر حسن ذوالفقاری، دكتر فرح نیازکار، مهدي برهاني و فاطمه عليزاده است.

كوروش كمالي سروستاني در بخشي از مقاله خود با عنوان« بازگشت به سعدی در دوران ما» آورده است: «سعدی شاعر نام آوری است که آثارش از زمان تدوین تاکنون به دلیل درونمایه  انسانی و ویژگی زبانی مورد اقبال قرار گرفته است؛ به گونه‌ای  که در طول هفت قرن معیار سنجش و تقلید بسیاری از شاعران فارسی گوی می گردد. تحولات اجتماعی دوران قاجار در ایران و شکل گیری انقلاب مشروطه موجب شد که برخی از تجددخواهان به ستیز با سعدی و یا گریز از او بپردازند، اما در سه دهة اخیر با توجه به زایش و توسعة گفتمان های جدید، سعدی گرایی از سوی روشنفکران جایگاه ویژه ای یافت».

دكتر محمد جعفر محجوب نيز در مقاله « گفت وگويي كوتاه درباره زبان سعدي و پيوند آن با زندگي» آورده است : «سعدی، شاعر نامی کهنسال ادب فارسی را می توان تنها ادیبی دانست که شعر و نثرش هم پایه به حد اعلای زیبایی، فصاحت و بلاغت دست یافته و ماندگاری اش را سبب شده است. او با هویتی که در روانی، رسایی و شیوایی به نظم و نثر بخشیده است، ساختاری متفاوت به زبان و ادب پارسی بخشیده و منجر بدا شده است که همگان در صدد تقلید و  بهره مندی از آثارش برآیند».


 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 31 فروردین، 1393 (580 مشاهده)

مدیر مرکز سعدی شناسی برنامه‌های یادروز «سعدی» را اعلام کرد/ برخوان سنت‌ها و نوآوری‌های سعدی

برنامه‌های یادروز سعدی در اول اردیبهشت‌ماه با عنوان «برخوان سنت‌ها و نوآوری‌های سعدی» اعلام شد.

کوروش کمالی سروستانی - مدیر مرکز سعدی‌شناسی - در اعلام برنامه‌های این روز گفت: منت خدای را عز و جل که با عنایتش در اول اردیبهشت‌ماه جلالی همگام با رستاخیز سبز نوبهار به میمنت نام بلند سعدی به طریق مالوف یادروزش را پاس خواهیم داشت. شاعر بلندآوازه‌ای که در شعر و ادب فارسی طرحی نو درانداخت. او را پیامبر زبان و ادب فارسی می‌دانند. او صاحب سبک و هنر و اندیشه و حکمتی است که بیش از هفت قرن است که بر ذهن و زبان ایرانیان جاری و ساری است. سعدی با بهره‌مندی از سنت دیرپای اسلامی ایرانی و نواندیشی فکری طرزی تازه در ارکان ادب فارسی پی ریخت.

کمالی افزود: در پی برگزاری یادروزهای سعدی در سال‌های پیشین با موضوع‌های دوران‌شناسی سعدی، زندگی و اندیشه و زبان سعدی، گلستان، بوستان، غزلیات، قصاید، معارف اسلامی و فرهنگ ایرانی، و فرهنگ مردم، امسال در هفدهمین سال برگزاری یادروز سعدی، سعدی‌شناسان و اندیشمندان به منظور شناخت و معرفی لایه‌های نهفته اندیشه سعدی در بطن آثار او، با موضوع «سعدی؛ سنت و نوآوری» به ارائه یافته‌های خود خواهند پرداخت.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 29 فروردین، 1393 (676 مشاهده)

سعدی و سروانتس، منتقد شرایط اجتماعی خود هستند

سعدی و سروانتس، منتقد شرایط اجتماعی خودهستند. دومین روز از همایش سعدی و سروانتس با  حضور فرح نیازکار، محمد دهقانی، مریم حق‌روستا، کاوه میرعباسی، علی فیض‌اللهی، کوروش کمالی‌سروستانی و علی اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار شد. سعدی شناسان و سروانتس شناسان طی دو روز به بحث و بررسی در خصوص شباهت ها و تفاوتهای دو مظهر مهم ادبی ایران و اسپانیا پرداختند.

این برنامه به همت مرکز سعدی‌شناسی، مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه کمپلوتنسه مادرید  برگزار شد. فرح نیازکار، استاد دانشگاه و سعدی پژوه نخستین سخنران برنامه روز دوم بود.

سروانتس می گوید جامعه اش قهرمان نمی خواهد

وی به موضوع «گفتمان انتقادی در گلستان سعدی و دن‌کیشوت سروانتس» پرداخت و با طرح این پرسش که «ادبیات چه کارکردی در عرصه های مختلف دارد و پاسخگوی چه نیازی در بشر است؟»  گفت: نیچه می گوید اگر هنر و شعر نبود حقیقت ما را نا بود می کرد. هنر ما را از عقل معاشی به عقل معادی سوق می دهد و رسالت سنگینی به عهده شاعران، نویسندگان وهنرمندان ما قرار دارد.وی افزود: شاعران با زبان اشارت و بیان، نبوغ شاعرانگی و اندیشه خود بازتاب دهنده آرمان های بشری هستند. شاعران و نویسندگان هستی خودشان را زیرو و رو می کنند وروح آن ها  تبدیل به آیینه خواسته های مردمشان  می شود. آن ها متفکرانی هستند که ما را با اندیشه های حقیقی نزدیک می کنند. ما در مورد شاعران و نویسندگان با صاحبان فکر و تامل روبه رو هستیم. 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 28 فروردین، 1393 (614 مشاهده)

حرف های مشترک سعدی و سروانتس

نخستین روز همایش «سعدی و سروانتس» 26 فروردین‌ماه و در آستانه روز بزرگداشت سعدی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. در این همایش  وجوه اشتراک مختلف این دو شخصیت بررسی شد؛ طنز در آثار، جادوگری با واژه‌ها و علاقه به سفر از جمله وجوه اشتراکی بود که برای این دو نویسنده برشمرده شد.

در روز اول این برنامه، پدرو وینا، ضیاء موحد، خواکین رودریگز بارگاس، عبدالله کوثری، مارکوس روکا ‌سی‌یرا، نجمه شبیری، کوروش کمالی‌سروستانی و علی‌اصغر محمدخانی سخنرانی کردند.

علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی مؤسسه شهر کتاب، در این همایش، عنوان کرد: اول اردیبهشت‌ماه جلالی روز بزرگداشت سعدی است و به این مناسبت هر ساله بزرگداشت‌هایی برای سعدی حتا در کشورهای دیگر برگزار می‌شود. شهر کتاب هم با همکاری مرکز سعدی‌شناسی برنامه‌های تطبیقی درباره سعدی و بزرگان ادبیات دیگر کشورها دارد. در همین راستا امسال همایش «سعدی و سروانتس» را امروز و فردا در تهران برگزار می‌کنیم و امیدواریم ادامه این همایش شهریورماه در مادرید برگزار شود.

او سپس با طرح این پرسش که سعدی و سروانتس چه شباهت‌هایی دارند، گفت: سعدی مظهر زبان فارسی و شاعری است که در زبان و ادبیات فارسی تأثیر بسیار داشته است. سروانتس هم مظهر زبان اسپانیایی است و بر این زبان تأثیرات زیادی داشته است. هر دو آثار مختلفی را در انواع ادبی هم به نظم و هم به نثر خلق کرده‌اند. هم سعدی و هم سروانتس در زمان حیات خودشان در دیگر کشورها شناخته شدند و آثارشان به دیگر کشورها رفت. هر دو جادوگر واژه‌ها در زبان خود هستند و با کلمات سحرآفرینی کرده‌اند. «گلستان» و «دن کیشوت» هر دو از شاهکارهای جهانی هستند. روشنی و سرراستی زبان هر دو دیگر ویژگی مشترک سعدی و سروانتس است. تنوع زبانی در آثار این دو شخصیت دیگر ویژگی مشترک آن‌هاست.

 محمدخانی افزود: سعدی و سروانتس هر دو عاشق زبان بوده‌اند و از به کارگیری زبان لذت می‌برند. نثر سعدی و سروانتس از بهترین نثرهای زبان خودشان است. وجه مشترک دیگر این دو به‌کارگیری طنز در آثارشان است. سفر در آثار و زندگی سعدی و سروانتس ویژگی مشترک دیگر است. بنای «دن کیشوت» اساسا بر سفر است، سعدی هم سفرهای بسیار داشته و تجربه‌های این دو از سفر به خوبی در آثارشان مشهود است. مقلدان سعدی و سروانتس زیاد بودند، اما هیچ‌کدام نتوانستند مشابه این دو عمل کنند. تفاوتی که بین این دو شخصیت وجود دارد این است که سروانتس علاقه بسیاری به شعر داشته اما شاعر موفقی نشده است، ولی سعدی هم در نثر شاهکار آفرید و هم در شعر.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 27 فروردین، 1393 (679 مشاهده)

همایش «سعدی و سروانتس » در شهر کتاب/ سروانتس به دیدار سعدی می‌آید

در آستانه روز بزرگداشت سعدی، مرکز فرهنگی شهر کتاب میزبان همایش«سعدی و سروانتس» است.

این برنامه به همت مرکز سعدی‌شناسی، مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه کمپلوتنسه مادرید سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۶ و ۲۷ فروردین و از ساعت ۱۶ برگزار می شود.

برگزاری این برنامه در ادامه همایش سعدی و پوشکین در تهران و مسکو در سال ۹۱ و همایش سعدی و یونس امره در تهران و آنکارا در سال ۹2 است؛ همایش سعدی و سروانتس با حضور سعدی‌شناسان و سروانتس‌شناسان ایران و اسپانیا در تهران و مادرید تشکیل می شود.  

علی‌اصغر محمدخانی ـ معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب ـ با اعلام این خبر گفت: از سال ۹۱، هر ساله به مناسبت روز بزرگداشت سعدی، همایش بررسی آرا و آثار سعدی با آرا و آثار یکی از شاعران و نویسندگان برجسته‌ی جهان که مظهر زبان آن کشور است، برگزار می‌شود. این همایش‌ها تا سال ۱۴۰۰۰ ادامه دارد و سعدی به عنوان مظهر زبان فارسی، صلح و انسان دوستی در ادبیات فارسی به جهانیان معرفی و متقابلا ادبیات دیگر کشورها در ایران تحلیل و بررسی می‌شود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 19 فروردین، 1393 (706 مشاهده)

مدیر دانشنامه فارس: پیر تاریخ، به تاریخ پیوست

کوروش کمالی سروستانی، مدیر دانشنامه فارس پس از خبر درگذشت دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، اظهار داشت، از زمان شنیدن این خبر ناگوار هنوز در بهت هستم.

کمالی سروستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان کرد: پیر تاریخ، به تاریخ پیوست، شیوه نوشتن‌اش، دل‌انگیز و خواندن آثارش، لذت‌بخش بود. صمیمی و ساده و دوست‌داشتنی و مهربان بود.

او افزود: در فراغ بسیاری از بزرگان سخن گفت و مقاله نوشت. به ایران عشق می‌ورزید و به زادگاهش نگاهی ویژه داشت. تحقیقات ارزنده استاد در زمینه ایرانشناسی در بیش از 60 کتاب و صدها مقاله ثبت شده است. ایرانیان امروز با فقدان استاد، گنجینه‌ی تکرارناپذیری از تاریخ و خاطره را از دست داده‌اند.

او تصریح کرد: استاد از «سیر تا پیاز» تاریخ ایران را می‌دانست، بازیگران «کاخ سبز» را می‌شناخت. «تن آدمی» را شریف می‌دانست و هفت را به عنوان نماد عددی مقدس در «خاتون» و «آسیا» و «نای» و «اژدها» و «کوچه» و «آسمان» و «قلم» روایت می‌کرد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 5 فروردین، 1393 (661 مشاهده)

نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی

بهاریه سرایی سنتی کهن در ادب فارسی است و معمولا بیشتر شاعران ایرانی در خصوص بهار و نوروز سروده‌اند. در آستانه نو شدن طبیعت، با سعدی و حافظ شیرازی هم آواز می شویم؛ حافظ در اشعار بسیاری به بهار و تازگی طبیعت پرداخته است و شاید هم از این روست که برای تفأل به سراغ دیوانش می‌روند و فال نوروز و سال نو می‌گیرند:

نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی

که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش

که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی

چنگ در پرده همین می‌دهدت پند ولی

وعظت آن گاه کند سود که قابل باشی

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 27 اسفند، 1392 (607 مشاهده)

عشق در دیوان حافظ، عشق انسانی است

چهاردهمین مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی حافظ به بررسی «تاثیرپذیری حافظ از قرآن» اختصاص داشت که با سخنرانی دکتر مهدی محبتی چهارشنبه ۷ اسفندماه در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

 بسیاری از حافظ‌پژوهان در باب تاثیرپذیری حافظ از قرآن گفته و نوشته‌اند. این مساله از جوانب گوناگون نیازمند تفسیر و تبیین است. وجود پاره‌ای از ابیات حافظ که ظاهرا با آیات قرآنی و نگره‌های دینی متفاوت به نظر می‌رسد، اهمیتی دو چندان بدان می‌‌بخشد. محبتی در این درس‌گفتار نگاهی دیگر به مفهوم تاثیرپذیری حافظ از قرآن و یا به نوعی از مسجد تا میخانه دارد.

محبتی در ابتدای نشست گفت: در جلسه‌ی پیش، به صورت مشروح، این نکته باز شد که این که می‌گویند حافظ تحت تاثیر قرآن بوده، دقیقا به چه معناست؟ آیا به این معنی است که می‌شود ساختار غزل حافظ و مفاهیمی را که در آن هست و نوع نگاه او به جهان را متاثر از قرآن کریم تلقی کرد؟ ضمن اثبات و پذیرش این نکته که حافظ قطعا از قرآن در زمینه‌هایی تاثیر پذیرفته، این را نیز مطرح کردیم که مواردی پیش می‌آید که در آن‌ها تعارض‌های ظاهری بین نکته‌های حافظ و آموزه‌های دینی و قرآنی هست. با این تعارض‌ها و تفاوت‌های ظاهری چه باید کرد؟

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 12 اسفند، 1392 (809 مشاهده)

با حضور مدیر دانشنامه فارس/آموزشگاه شهید کامران کمالی در سروستان افتتاح شد

 آموزشگاه شهید کامران کمالی سروستانی در زمینی به وسعت دوهزار و دویست متر مربع و با نهصد متر زیربنا با اعتبار و هزینه نزدیک به پانصد میلیون تومان توسط خانم همایونی، مادر شهید کامران کمالی، افتتاح شد.

در مراسم افتتاح این آموزشگاه، کوروش کمالی، مدیر دانشنامه فارس، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه سروستان، داریوش اسماعیلی نماینده مردم سروستان، خرامه و کوار در مجلس شورای اسلامی، خازن، فرماندار، خانم دالکی ، معاون نوسازی مدارس استان، اعضای شورای شهر و اداری شهرستان سروستان و خانواده شهدا و فرهنگیان این شهر حضور داشتند.

در این مراسم خازن فرماندار سروستان ضمن تقدیر از سازمان نوسازی مدارس استان و نیز همیاری خانواده شهید، بر بهسازی مدارس شهر سروستان و روستاهای این شهرستان تاکید کرد و افتتاح این آموزشگاه را در دهه فجر به فال نیک گرفت و گفت: توسعه فضاهای آموزشی، توسعه فرهنگ و دانش است و زینت‌بخش بودن این آموزشگاه به نام شهید بزرگوار، نشانی از پیوند نسل امروز با ایثارگران دیروز است.


 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 27 بهمن، 1392 (724 مشاهده)

مدیر دانشنامه فارس: بايد استاد سيف را در فهرست ميراث فرهنگي اين سرزمين ثبت كرد

 نکوداشت هادي سيف نويسنده و پژوهشگر هنرهاي مردمي ايران، در شيراز برگزار شد. در اين مراسم كه با حضور علاقه مندان به هنرهاي سنتي و مردمي در تالار حافظ برگزار شد، كوروش كمالي، مدير دانشنامه فارس، ضمن ابراز خشنودي از نكوداشت تلاش‌هاي هنرمندان اين سرزمين توسط هنردوستان، در ستايش از استاد هادي سيف گفت: امروز در كنار هنرها وهنرمندان بايد استاد هادي سيف را هم در فهرست ميراث فرهنگي اين سرزمين ثبت كرد؛ تكثير كرد، تكرار كرد ، اگر بشود. متن کامل سخنرانی مدیر دانشنامه فارس را در ادامه می خوانید:

هادی سیف ؛ زمردی پربها بر خاتم فارس 

در هماره تاریخ، در عبور از دالان نسترن نشان هنر و در گذر از کوی خوشنامی هنرمندان، آلاله های خوش تراش و صیقل خورده آثار هنری، نخستین شمیم سحرگاهی است که گونه های غبار گرفته مان را در عبور از زمان و نشیبهایش، با خنکای نیلی آسمانی می نوازد و تار و پود خسته مان را دستخوش طعم گس زندگی و شور دوباره روییدن می کند؛ چونان آب زلالی که پیادگان تشنۀ وادی را،راحت جان می آفریند.چه بسیار نقشینه هایی که در حریر رنگ رنگ خلاقیت هنرمندان بر صحیفه هستی نقش دوام آنان و هنر ایرانی را رقم زده است تا با گستره ای ژرف ، ما را وامدار هنرهایی نماید که تکریم و تعظیم مان را برمی انگیزد.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 30 دی، 1392 (808 مشاهده)

در دهه‌ آینده برگزار ‌می‌شود/ همایش «سعدی، صلح، انسان‌دوستی و سفر» در پایتخت های اروپا

 با همکاری مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب، همایش «سعدی، صلح، انسان‌دوستی و سفر» در پایتخت‌های اروپایی در دهه‌ آینده برگزار ‌می‌شود. به منظور فراهم کردن اجرای برنامه‌های جدید ادبی و فلسفی میان مرکز فرهنگی شهر کتاب با مراکز ادبی و فلسفی اتریش و چک، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و کوروش کمالی‌ سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی، در هفته اول دی‌ماه سال‌ جاری در سفری به اتریش و چک، دیدارهایی با نویسندگان، شاعران، محققان، منتقدان، ایران‌شناسان، استادان زبان و ادبیات فارسی و مدیران مراکز ادبی همچون خانه ادبیات وین و مؤسسه کافکای پراگ داشته‌اند و قرار است در سال ۲۰۱۴ برنامه‌های مختلفی با همکاری این مراکز در تهران، وین و پراگ برگزار شود.

علی‌اصغر محمدخانی درباره‌ اهداف این سفر گفت: اتریش دارای میراث فرهنگی غنی در زمینه‌های معماری، موسیقی و ادبیات است و چهره‌های برجسته‌ای همچون هایدن، موتزارت، شوبرت، اشتفان تسوایک، روبرت موزیل و پیتر هانتکه در ایران شهرت دارند و مردم ایران و جهان با آثارشان آشنایی دارند و از سوی دیگر مردم اتریش با آثار ادبیات کلاسیک فارسی همچون آثار حافظ، سعدی، خیام، مولوی و فردوسی آشنایی دارند و ترجمه‌های خوبی به زبان آلمانی از این آثار وجود دارد و به تازگی غزلیات شمس نیز به آلمانی ترجمه شده است که امیدواریم زمینه انتشار آن فراهم شود.

 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : چهارشنبه، 18 دی، 1392 (665 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری