•  صفحه اصلي  •  دانشنامه  •  گالري  •  كتابخانه  •  وبلاگ  •
منو اصلی
home1.gif صفحه اصلی

contents.gif معرفي
· معرفي موسسه
· آشنايي با مدير موسسه
· وبلاگ مدير
user.gif کاربران
· لیست اعضا
· صفحه شخصی
· ارسال پيغام
· ارسال وبلاگ
docs.gif اخبار
· آرشیو اخبار
· موضوعات خبري
Untitled-2.gif كتابخانه
· معرفي كتاب
· دريافت فايل
encyclopedia.gif دانشنامه فارس
· ديباچه
· عناوين
gallery.gif گالري فارس
· عكس
· خوشنويسي
· نقاشي
favoritos.gif سعدي شناسي
· دفتر اول
· دفتر دوم
· دفتر سوم
· دفتر چهارم
· دفتر پنجم
· دفتر ششم
· دفتر هفتم
· دفتر هشتم
· دفتر نهم
· دفتر دهم
· دفتر يازدهم
· دفتر دوازدهم
· دفتر سيزدهم
· دفتر چهاردهم
· دفتر پانزدهم
· دفتر شانزدهم
· دفتر هفدهم
· دفتر هجدهم
· دفتر نوزدهم
· دفتر بیستم
· دفتر بیست و یکم
· دفتر بیست و دوم
info.gif اطلاعات
· جستجو در سایت
· آمار سایت
· نظرسنجی ها
· بهترینهای سایت
· پرسش و پاسخ
· معرفی به دوستان
· تماس با ما
web_links.gif سايت‌هاي مرتبط
· دانشگاه حافظ
· سعدي‌شناسي
· كوروش كمالي
وضعیت کاربران
در حال حاضر 0 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش آمدید ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .

ورود مدير
مديريت سايت
خروج مدير

یادمان «عباس کشتکاران» برگزار شد


مراسم یادمان عباس کشتکاران در شیراز برگزار شد.

 مراسم یادبود این نویسنده، پژوهشگر و بنیان­‌گذار فصل‌نامه "واژه" با عنوان "یاد یاران" توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و با همکاری دانشنامه فارس، موقوفه و بنیاد فرهنگی خاندان زین‌العابدین کشتکاران و انجمن فرهنگ و ادب شیراز برگزار شد.

در این مراسم که با حضور اهل فرهنگ و پژوهشگران و به منظور ارج‌ نهادن به خدمات فرهنگی عباس کشتکاران در سرای سخن بر گزار شد، تعدادی از چهره‌های فرهنگی به سخنرانی و یادکرد او پرداختند. .

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 17 اسفند، 1397 (125 مشاهده)

کمالی سروستانی مطرح کرد/ اهمیت پاسداران فرهنگ عامیانه
  به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس موزه هنر مشکین‌فام، مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب «هنرهای سنتی و معماری»، دومین مجموعه از دایرةالمعارف «صدسال» در این موزه برگزار شد.

 «صدسال» در ستایش چهره‌های علمی، فرهنگی و هنری فارس به همت حسن مشکین‌فام تدوین می‌شود. مراسم رونمایی از این کتاب در شیراز با حضور اهل فرهنگ و استادان هنرهای سنتی و معماری فارس همراه بود.

در ابتدای این مراسم، کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با اشاره به اهمیت هنرهای سنتی و معماری در خصوص شیراز گفت: آنگاه که لاله‌های احساس، از سرآغاز طلوعش بر بلندای آفتاب از هُرم نفس‌هایی به لبخند آمده حکایت دارد، آنگاه که کاه‌گِلِ بارانی‌اش، عطر و عبیر بهشت گمشده را می‌مانَد، شیراز با تفاخری ازلی، بر خاور و باخترِ احساس و اندیشه، خود می‌نماید تا سرشار از شعر و فلسفه، لبریز از هنر و دانش، آوای آشنایش را، از درازنای تاریخ به اینک‌ ما پیوند ‌زند؛ شیراز! و ما چه فاخرانه در این خاک، فرصت زیستن یافته‌ایم؛ غرّه بر نام بلندش، بالیده‌ایم و با فراز و نشیب روزگارانش تپیده‌ایم؛ در خنکای بطنش از شرق تا غربِ هویتش، میراث‌دار گنجینه‌هایی از هنرهایی ماندگار بر پهنه این خاک گلریز شده‌ایم؛ از معماری تا خاتم‌کاری؛ از سنگ‌تراشی تا کاشی‌کاری و آجرتراشی؛ از آیینه‌کاری تا گچ‌بری؛ از دست‌بافت‌های عشایری تا نمدمالی و کلاه‌مالی؛ از رفوگری و رنگرزی تا چوب‌کاری و منبت‌کاری و معرق‌کاری؛ از خراطی، صندوق‌سازی، قاب‌سازی و ساخت تندیس‌های چوبی تا سفالگری، فلزکاری، مسگری، آهنگری، سیم‌بافی، قلمزنی، زرگری و جواهرسازی، از حکاکی و بوریابافی و حصیربافی تا گیوه‌دوزی و شیشه‌گری و .... «تا بدانی که به چندین هنر آراسته‌ایم»!

او افزود: این همه اما، در ساحت بلند هنرآفرینانی معنا می‌یابد که در گذر هرروزه زمان، در تپش هر لحظه عقربک‌های عمر، از خامه نگارین سرانگشتان خود، به خلقی تازه و ماندگار در تاریخ هنر این سرزمین برآمده‌اند؛ آنان که خودآگاه از بودِ خود، معجزه زیستن را بر این خاک، با خلق هنر در مقیاسی گسترده و به درازای دهلیز تاریخ، امکان‌پذیر ساخته‌اند. بی چشم‌داشتی بر هیاهوی نام، به هنر اندیشیده‌اند و خلق دوباره و دوباره، تا آثاری بیافرینند که روزنه‌ای باشد برای دیدار دیگرباره زیبایی، تمثیل شیدایی و تجلی هر آنچه خیال باطنی است؛ خیالی که جان‌مایه‌اش، قالب هنرهای آنهاست؛ هنرهایی برخاسته از نیستان جانشان. و هم از این روی است که به تصویری از چشمانی نافذ، دستانی هنرمند، قامتی خمیده، اما مصمم، در قاب تاریخ ما به ثبت نرسیده‌اند.

اهمیت پاسداران فرهنگ عامیانه

مدیر دانشنامه فارس گفت: اگر ماده اولیه زیبایی، رنگ‌ها باشند، هنرِ نقاشی به وجود می‌آید و اگر آن را در ماده و جسم متجلّی کنند، پیکرتراشی و مجسمه‌سازی نتیجه آن خواهد بود. اگر زیبایی و ریتم را در صداها پدید آورند، هنر موسیقی از آن زاده می‌شود و اگر آفرینش این جمال و اعتدال در زبان صورت گیرد، شعر و داستان آفریده می‌شود. از ترکیب برخی از این هنرها، هنر ترکیبی نمایش پدید می‌آید و با افزودن تکنولوژی به آن هنر سینما زاده می‌شود. در کنار هنر رسمی و مدرن و دانشگاهی نیز هنر مردمی نیز وجود دارد که آن را «هنر مردم» می‌خوانیم، که امروز بر خوان آن نشسته‌ایم.

کمالی ادامه داد: ما هنوز هم از بخت‌یار مردمانیم که فرهنگ اصیلمان به دلیل ضرورت‌های اجتماعی، توانسته است به‌رغم رشد فرهنگ رسمی، دوام بیاورد. اگرچه برخی از این فرهنگ‌ها نیز از آسیب مصون نمانده است. از این روی، ضرورت گردآوری، ثبت و ضبط نموده‌های فرهنگ مردم، از همین منظر در خور اعتناست و اهمیت پاسداران فرهنگ عامیانه نیز در همین بزنگاه است که بازشناخته می‌شود
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 13 اسفند، 1397 (101 مشاهده)

معرفی برگزیدگان سومین دوره جایزه ادبی «ریحانه»
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 3 اسفند، 1397 (120 مشاهده)

کمالی در همایش «ادبیات معاصر ایران»: شیراز در انتظار داستان‌های ارزشمندی است که فرهنگ غنی آن را روایت کند


نخستین همایش ملی «ادبیات معاصر ایران؛ دهه ۹۰-۶۰» در شیراز برگزار شد.

 در نشست اول علمی این همایش که در تالار سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد، کوروش کمالی سروستانی درباره «جریان‌شناسی داستان فارس» سخنرانی کرد و گفت: فارس از سنت فرهنگی دیرینه و مبتنی بر مدارا برخوردار است. در ادبیات کلاسیک این دیار، سعدی نخستین شاعری است که در بوستان و گلستان به خلق حکایاتی پرداخته‌ است که بسیاری از آن‌ها از منطق روایت داستان امروزی پیروی می‌کنند. پس از سعدی، شاه‌داعی شیرازی، اهلی شیرازی، مکتبی شیرازی، عرفی شیرازی و وصال شیرازی با منظومه‌های گوناگون عاشقانه و عارفانه روند داستان‌پردازی را ادامه دادند. اگرچه میرزا حسن‌خان بدیع در سال ۱۲۹۹ رمان «داستان باستان» را منتشر کرد، اما نخستین تلاش‌ها در زمینه خلق ادبیات داستانی معاصر با انتشار مجموعه داستان «آتش خاموش» سیمین دانشور در سال ۱۳۲۷ آغاز شد که امسال ۷۰ سال از آن تاریخ می‌گذرد و در پی آن، ابراهیم گلستان در سال ۱۳۲۸ مجموعه داستان «آذرماه آخر پاییز» را منتشر می‌کند و نسل اول داستان‌نویسان فارس بدین‌گونه زاده می‌شود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : دوشنبه، 29 بهمن، 1397 (106 مشاهده)

همایش ملی «ادبیات معاصر ایران» برگزار می‌شود

همایش ملی «ادبیات معاصر ایران»در دو بخش شعر و داستان، روز ۲۸ بهمن‌ماه در شیراز برگزار می‌شود.

کوروش کمالی سروستانی - دبیر علمی همایش و رئیس مؤسسه آموزش عالی حافظ شیراز - درباره برگزاری این مراسم گفت: با توجه به اهمیت شناخت جریان‌های ادبی معاصر در دو شاخه داستان و شعر و نیز سرآمدان و کاوشگران و هنرمندان این عرصه و تبیین تأثیر آن در روزگاران معاصر؛ همایش ملی «ادبیات معاصر ایران» روز ۲۸ بهمن ماه در مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس در شیراز برگزار می‌شود.

او در ادامه با اشاره به برگزاری این مراسم در سه نشست علمی افزود: علاوه بر چهره‌های شاخص ادبیات داستانی و شعر معاصر استان فارس، استادان دانشگاه الزهرا تهران، دانشگاه شیراز، مؤسسه آموزش عالی حافظ، شاعران و نویسندگان و فعالان ادبی انجمن‌ها به کنکاش ادبیات معاصر از دهه ۶۰ تا ۹۰ خواهند پرداخت. بر این اساس در نشست علمی اول؛ کوروش کمالی سروستانی پیرامون جریان‌شناسی داستان فارس، حسن میرعابدینی پیرامون جریان‌شناسی رمان پس از انقلاب، ابوتراب خسروی پیرامون داستان پیشاانقلاب و پساانقلاب، نسرین فقیه ملک مرزبان درباره دیروز و امروز ادب فارسی سخنرانی خواهند کرد.

کمالی سروستانی در ادامه بیان کرد: در نشست علمی دوم نیز کامیار عابدی پیرامون گُسست‌ها و پیوست‌ها در شعر ایران (دهه‌های ۱۳۹۰-۱۳۶۰)، سپیده یگانه درباره شخصیت‌شناسی «شمس» و «مولوی» در غزل شاعران جوان، غلامرضا کافی درباره تأثیر حماسه‌های تاریخی بر شعر انقلاب اسلامی، مهبود فاضلی پیرامون نقد جامعه‌شناسی رمان «پنجشنبه فیروزه‌ای» با رویکرد ساخت‌گرایی تکوینی لوسین گلدمن سخنرانی می‌کنند.

او سپس گفت: همچنین در نشست علمی سوم این همایش احمد اکبرپور درباره گستره پیام در ادبیات کودک، اطلس اثنی‌عشری پیرامون دستاوردهای ادبی انجوی شیرازی، سیروس نوذری پیرامون شعر کوتاه معاصر، مریم کهنسال در خصوص تصویرگری زنان در داستان‌های کوتاه ابوتراب خسروی، مرتضی جعفری پیرامون ایستایی و پویایی تصاویر درشعر شاملو، سارا هلاله درباره «نظریه ترجمه» در آثار بیژن الهی، محمد قائدی پیرامون نگاهی به داستان کوتاه «لاله» از منظر نشانه‌شناسی، ندا محمدی پیرامون دوستی‌پژوهی در اندیشه شاعرانه بیژن جلالی و فرح نیازکار پیرامون شناخت شناسی ادبیات معاصر سخنرانی خواهند کرد.

این همایش که با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و انجمن فرهنگ و ادب شیراز برگزار می‌شود؛ از ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در تالار سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس آغاز خواهد شد و در دو نوبت صبح و عصر ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام
 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 26 بهمن، 1397 (68 مشاهده)

نگاه نواندیش در «جدال سعدی و مدعی»


 فرح نیازکار بر نگاه نواندیش سعدی در «جدال سعدی و مدعی» و نظام فکری جدید این شاعر تاکید کرد.

بیست و پنجمین نشست از سلسله نشست‌های «بر خوان سعدی» توسط انجمن فرهنگ و ادب شیراز و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و مرکز سعدی‌شناسی در سرای سخن برگزار شد. در این نشست دکتر فرح نیازکار، استاد دانشگاه و سعدی‌پژوه درباره «جدال سعدی و مدعی»، شخصیت‌ها و مضامین اندیشگانی سعدی سخن گفت.

او اظهار کرد: حکایت جدال سعدی و مدعی، حکایتی است از نوع مقامه‌نویسی که سعدی در خلق آن به آثار اصل تصوف همچون «احیاء علوم‌الدین» امام محمد غزالی توجه داشته و از سویی دیگر در خلق این حکایت بر آن شده تا موضوع رایج در نزد صوفیه، یعنی موضوع فقر و غنا و اعتبار و ترجیح یکی بر دیگری را در قالب مناظره‌ای با حضور درویش و توانگر و قاضی مورد بحث و کنکاش قرار دهد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : سه شنبه، 23 بهمن، 1397 (69 مشاهده)

نگاه صاحب نظرانه سعدی به حرفه و تلاش

سعدی اهمیت حرفه و تلاش در زندگی را همچون کارشناسی صاحبنظر مطرح کرده است.

محمدحسین کرمی استاد دانشگاه شیراز و پژوهشگر ادبیات سخنران در  بیست و دومین نسشت سعدی شناسی با بیان این که سعدی با سخنانی از جمله

" نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود " یا " گنج خواهی در طلب رنجی ببر "

بار‌ها بر حرفه و تلاش تاکید کرده است گفت: نکات ظریفی در این مورد هم می‌توان در آثار سعدی دید که گواهی بر طراوت همیشگی کلام سعدی است.

استاد دانشگاه شیراز برای تکمیل این مطلب افزود: شیخ اجل علاوه براین که تاکید دارد که کار راباید به افراد متخصص سپرد تا نتیجه خوبی گرفت.

" ندهد هوشمند روشن رای به فرومایه کار‌های خظیر "

اهمیت انگیزه و هدف در پیشه، اهمیت نظارت بر کارگزاران و عملکرد آن‌ها، توجه به بازنشستگان، توجه به جلب سرمایه خارجی از جمله نکاتی است که شیخ اجل قرن‌ها قبل به آن توجه کرده است.

این پژوهشگر دانشگاه شیراز سعدی را ادیبی بی مانند برشمردکه سخنانش با زندگی بشر گره خورده است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 5 بهمن، 1397 (85 مشاهده)

کمالی سروستانی: شیراز توانایی برگزاری جایزه ۲ سالانه خوشنویسی را دارد

آئین گشایش دومین نمایشگاه تخصصی محفل انس آثار شکسته نویسی هنرجویان استاد محمد رضا معین خواه  با حضور چهره ماندگار خوشنویسی ایران استاد یدالله کابلی خوانساری، استاد محمد حیدری، صابر سهرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس استان فارس در سالن فرهنگ مرکز اسناد و كتابخانه ملي فارس برگزار شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : جمعه، 5 بهمن، 1397 (327 مشاهده)

یادروز خواجوی کرمانی فرصت مغتنمی برای ادای دین به این شاعر بزرگ

گرامی‌داشت یادروز خواجوی کرمانی در کنار آرامگاه این شاعر پرآوازه ایرانی با حضور فعالان فرهنگی و تنی چند از مسئولان کرمان و شیراز برگزار شد.

حیدر اسکندرپور شهردار شیراز در این آیین گفت: برنامه‌های مجموعه مدیریت شهری بر این مبناست که دوباره این فرصت را برای شیراز فراهم کنیم تا بر قله فرهنگ و ادب ایران‌زمین بدرخشد.

او بازتعریف سرمایه‌های غنی ادبی، فرهنگی و هنری شیراز را در عرصه مدیریت شهری ضروری دانست و افزود: رویکرد مجموعه مدیریت شهری به شیراز مبتنی بر داشته‌های غنی ادبی، فرهنگی و هنری این شهر با تکیه بر شعار «شیراز باید شبیه شیراز باشد» است، چون معتقدیم آن‌چه شیراز را از سایر کلان‌شهرها متمایز می‌کند نه ساخته های فیزیکی بلکه فرهنگ و ادب این سرزمین است.

شهردار شیراز یکی از رویکردهای مجموعه مدیریت شهری را رویدادمحوری دانست و گفت: با برگزاری رویدادهای فرهنگی همچون آیین نکوداشت یادروز خواجوی کرمانی تلاش داریم شیراز را به شهر برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری، علمی، آموزشی و گردشگری تبدیل و اقتصاد این کلان‌شهر را متحول کنیم. برنامه پنج‌ساله شیراز نیز بر این نقطه کانونی تمرکز دارد که شیراز به شهر برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی تبدیل شود

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 23 دی، 1397 (80 مشاهده)

روایت مدیر دانشنامه فارس از «بیژن سمندر»

کوروش کمالی سروستانی در پی درگذشت «بیژن سمندر»، از این شاعر و ترانه‌سرا گفت.
مدیر دانشنامه فارس در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که با رفتن بیژن سمندر، تنگ بلور شعر شیراز شکست، اظهار کرد: درگذشت این شاعر معاصر ـ که نقش بزرگی در احیای شعر فولکلور شیراز دارد ـ پس از یک دوره بیماری فرسایشی اتفاق افتاد. این خبری اندوهبار است و همه شیرازی‌ها را غمگین می‌کند.
کمالی با بیان این‌که سمندر روح شاعری، نویسندگی، هنرمندی و پژوهشگری را در خود داشت، ادامه داد: او با فرهنگ شیراز پیوندی ناگسستنی دارد و می‌توان گفت سمندر شاعری است که از شیراز هویت گرفت و در نهایت بخشی از هویت و فرهنگ این شهر شد.
او با تأکید بر این‌که شعرها و ترانه‌های بیژن سمندر در خاطره جمعی ایرانی‌ها و شیرازی‌ها باقی می‌ماند، تصریح کرد: بی‌شک جای او در میان شاعران این دیار خالی است، اما یادش همیشه در دیوان شاعران و خاطره مردم این شهر جاودانه است.

به گفته کمالی، سمندر، شاعر رازها، شادی‌ها، اندوه و دردهای مردم بود. با این همه آن‌چه سمندر را جاودانه می‌کند، دلبستگی او به فرهنگ و کشف نکات تازه از فرهنگ مردم شیراز و تسلط او به ساختارهای ادبیات است؛ چنان‌که امروز شاهدیم راهی که سمندر آغاز کرده، رهروان بسیاری دارد و هنور هم آفریده‌های این شاعر بزرگ در میان قله‌های ادبیات فولکلور می‌درخشد.
این پژوهشگر در ادامه در توصیف ویژگی‌های سمندر افزود: "شاه‌چراغ" آقایش بود، "سیدعلاءالدین" شاه‌مردش، دلبسته فرهنگ مذهبی و مردمی و عامیانه شیراز بود. موسیقی‌دان، ترانه‌سرا، پژوهشگر، خوشنویس و عاشق شیراز بود
کمالی همچنین گفت: بیژن سمندر، شاعر ترانه‌های دلنشین و ماندگاری شد که بسیار از آنان در خاطره جمعی ایرانیان و شیرازیان ماندگار است. او نقشی بی‌بدیل و تأثیرگذار در احیا و تعالی شعر محلی شیراز داشت و با بازگویی واژگان عامیانه و تلفیق دلبرانه آن در شعر و غزل، طرحی نو درانداخت. بسیاری از هنرمندان همچون استاد محمدرضا شجریان ترانه‌های دلنشینش را به زینت آواز ماندگار ساختند.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 23 دی، 1397 (83 مشاهده)

فرح نیازکار : خواجوی کرمانی مقررات شاعرانگی را شناخته است


فرح نیازکار می‌گوید: خواجو جمال‌پرست است و در تقابل صورت و معنی در جهان‌بینی عارفانه خود بر آن است که از صورت به معنا پی می‌برد.

  بیستمین نشست از سلسله نشست‌های سعدی‌ با موضوع «برخوان سعدی» توسط انجمن فرهنگ و ادب شیراز و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و مرکز سعدی‌شناسی در سرای سخن برگزار شد.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : یکشنبه، 23 دی، 1397 (333 مشاهده)

«سعدی شیرازی» منتشر شد
کتاب «سعدی شیرازی» از مجموعه «از ایران چه می‌دانم؟» به قلم کوروش کمالی سروستانی منتشر شد.

 این کتاب دربرگیرنده یک پیش‌سخن، شش فصل و یک سخن پایانی، همراه با تصاویری تاریخی از آرامگاه سعدی است.

در بخشی از کتاب، کوروش کمالی نوشته است: سعدی شاعر بلندآوازه‌ای است که با ذهن و زبانش، در ساحت جهانیِ زیستن‌گاه ما تصرف کرده است؛ کلامش و بیانش با آرمان و مطلوب‌های ما نسبتی دارد و اگر جز این می‌بود، ما را چگونه یارای آن بود که در عصر غربت و بی‌همیاری، در این کره خاکی سکنی گزینیم و در خلوت و جلوت خود، به شاعرانگی زندگی کنیم، که بی‌شک اگر چون اویی نبود، ماهیت و ذات زیستن ما، از لونی دیگر می‌بود.
او همچنین آورده است: آثار ادبی ـ حکمی سعدی نه سفرنامه‌اند و نه تاریخ و به‌ همین‌ دلیل سند معتبری برای تعیین جغرافیای سفر سعدی نیستند، اگرچه برخی اشارات و حکایات آن می‌تواند در تطبیق با حوادث تاریخی آن روزگار بخشی از واقعیت را آشکار کند. به‌ همین‌ دلیل است که پژوهشگران مختلف در زندگی‌نامه سعدی برخی سفرها را پذیرفته‌ و واقعی و تاریخی دانسته‌ و برخی را به ضرورت متن ادبی و خیالی یافته‌اند.


نویسنده کتاب بر آن است که ایمان مذهبی و اعتقاد راسخ به مبانی دینی به‌ویژه توحید و یکتاپرستی در آثار سعدی آشکارا پیداست. او دلباخته پروردگاری است و سر به ستایش و پرستش خدایی می‌ساید که ذاتی یکتا و بی‌همتا دارد و ازلی و ابدی است و از همه عیبی منزّه و از هر نقصی مبّری. سعدی در آثارش از وضعیت موجود اجتماعی و سیاسی انتقاد می‌کند و می‌کوشد تا با گذر از اندیشه‌های رایج و سطحی، فرهنگ، بینش، هنر و اندیشه مردمان را تعالی بخشد. بر آرمان‌های مهرورزی، عدالت و برابری حقوق انسانی تأکید می‌کند. به مصلحت عمومی می‌اندیشد، مشرب‌ها و بینش‌های گوناگون را به محک آزمایش می‌نهد و براساس باورهای هر گروه درصدد عرضه شیوه‌ای از زندگی توأم با مسالمت و بِهزیستی و کم‌آزاری است. اهل‌ تساهل‌ است و «آزردن‌ دوستان‌» را «جهل‌» می‌خواند. 

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 24 آذر، 1397 (85 مشاهده)

تمدن‌های غرب در جست‌وجوی سعدی هستند


محمدجعفر محلاتی می‌گوید: امروز اگر از سعدی ترجمه‌های خوبی از مقوله دوستی برای غرب صورت گیرد، سخنان او به عنوان یک راهگشا، بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

شانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» توسط انجمن فرهنگ و ادب شیراز و با همکاری سازمان اسناد و مرکز کتابخانه ملی مرکز فارس و مرکز سعدی‌شناسی برگزار شد. در این نشست محمدجعفر محلاتی استاد دانشگاه پرینستون، کلمبیا، گیل و صاحب آثاری چون «جنگ و صلح در ایران و اسلام شیعی» و نیز «دوستی به مثابه جهان‌بینی» پیرامون دوستی‌پژوهی از دیدگاه سعدی به سخنرانی پرداخت.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 24 آذر، 1397 (105 مشاهده)

کمالی در آیین پاسداشت منصور اوجی: اوجی شکار شعر است
 

آیین پاسداشت منصور اوجی در آستانه ۸۲سالگی همراه با رونمایی از کتاب «یک عمر شاعری» این شاعر در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.

 در این مراسم، کوروش کمالی سروستانی،  مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: اوجی گویی در تکثر شعرهایش، قصه‌های خود را می‌نویسد؛ شاعری مصمم، خوش‌منش و آگاه؛ خیره به افق‌های دوردست تاریخ و روح شرقی دیرآشنا. در تار و پود شعر که می‌پیچد، ناممکن را در کلام، امکان می‌بخشد. او شاعر طبیعت است، مُولِعِ سحرخیزی است و کوهنوردی؛ به کشف شعرهایش از قُرُق تا خروسخوان در همین گشت و گذارها دست یافته است.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : شنبه، 10 آذر، 1397 (97 مشاهده)

«بر خوان سعدی» در گرجستاننشست «بر خوان سعدی» در دانشگاه دولتی تفلیس برگزار شد و در این نشست سعدی‌پژوهان درباره این شاعر سخن گفتند.

این نشست از سوی انجمن فرهنگ و ادب شیراز با همکاری مرکز سعدی‌شناسی، دانشگاه دولتی تفلیس، ایوانه جاواخیشویلی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و شورای گسترش زبان فارسی وزارت علوم، در گرجستان برگزار شد و با حضور سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان ایرانی و گرجی، رئیس دانشگاه علوم انسانی تفلیس، مدیر کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس، مترجمان گرجی آثار سعدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی ایران همراه بود.

 

ادامه متن ›››

ارسال شده بوسیله ramezani در مورخه : پنجشنبه، 1 آذر، 1397 (95 مشاهده)

مجموع خبرها 299 (20 صفحه | درهر صفحه 15)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ]
عكس روز

سعدي شيراز

ورود به سیستم
نام کاربری

رمز عبور

آخرين كتب منتشر شده

سعدي‌شناسي دفتر شانزدهم

جدال با سعدي در عصر تجدد

 

سعدي‌شناسي دفتر پانزدهم

افسانه حيات:

يادنامه استاد حسن امداد

شيرازنامه

اشعار عربي سعدي

سعدي‌شناسي دفتر چهاردهم

كازرون شهر سبز

موزه هنر مشكين‌فام

سعدي‌شناسي دفتر سيزدهم

سنگ سياه

سعدي‌شناسي دفتر دوازدهم

کتاب شناسی گلستان سعدی

سعدي‌شناسي دفتر يازدهم

گلستانواره

شيراز در روزگار حافظ (چاپ دوم)

زندگي و زمانه
علي دشتي

تخت جمشيد شكوهي شگفت

شيراز در روزگار حافظ

سعدي شناسي دفتر دهم

دانشنامه آثار تاريخي فارس

 

مساجد تاريخي شيراز

 

باغ‌هاي تاريخي شيراز

پرسپوليس

الف لام ميم

خليج فارس:

اطلس نقشه هاي تاريخي و قديمي

 

عاشقانه هاي سعدي

سعدي شناسي دفتر نهم

نگاهي به تحولات فارس در آستانه استبداد صغير

بررسي باستان شناسي فيروزآباد

سعدي شناسي دفتر هشتم

سرزمين مهر و ماه

سعدي‌شناسي دفتر هفتم

زندگي و قيام احمد بن موسي(ع)

سعدي‌شناسي دفتر ششم

شكوه پارسيان: سرزمين امپراطوران

سعدي‌شناسي دفتر پنجم

بررسي آثار دشت‌هاي پس كرانه‌اي خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر چهارم

دستور زبان لارستاني بر مبناي گويش خنجي

سعدي‌شناسي دفتر سوم

شعر، موسيقي و ادبيات شفاهي مردم ممسني

سعدي‌شناسي دفتر دوم

تاريخ مهاجرت اقوام در خليج فارس

سعدي‌شناسي دفتر اول

فرهنگ جامع واژگان مترادف و متضاد زبان فارسي

 

وب سایت دانشنامه فارس
راه اندازی شده در سال ٬۱۳۸۵ کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه دانشنامه فارس می باشد.
طراحی و راه اندازی سایت توسط محمد حسن اشک زری