شیراز سعدی را به جشن می‌نشیند


تاریخ : سه شنبه، 29 فروردین، 1396مدیر مرکز سعدی شناسی برنامه‌های یادروز سعدی در سال 1396 را اعلام کرد.

کوروش کمالی سروستانی در این خصوص گفت: سعدي، شاعر بزرگ ايران‌زمين، يگانه‌اي است كه سِحر كلامش به غايت اعجاز دست مي‌يازد. ذكر جميلش در افواه عوام افتاده و صيت سخنش را كه در بسيط زمين رفته، همچون شكر مي‌خورند و رقعة منشآتش را چو كاغذ زر مي‌برند. سعدي، بزرگ‌مردي است كه در نشيمن عزلت خويش روح سخن را چنان مي‌پرورد كه باد خزان را بر آن دست تطاول نمي‌باشد و گردش زمان، عيش ربيعش را به طيش خريف مبدل نمي‌سازد، چرا كه پيوسته بر اين باور است كه «هر چه نپايد، دلبستگي را نشايد» و از اين‌روي، براي نزهت ناظران و فسحت حاضران آثاري را در حسن معاشرت و آداب محاورت در لباسي كه متكلّمان را به كار آيد و مترسلان را بلاغت بيفزايد، تصنيف نموده است.وی افزود: اگر چه سالشمار عمر انفسي‌اش به قرن هفتم مي‌رسد؛ اما روزشمار عمر آفاقي سعدي از حضور پيوسته و مداوم او از همان دوران تاكنون ما حكايت مي‌كند، حضور پرشكوهي كه اينك پس از قرن‌ها ما هم‌چنان بر خوان او نشسته‌ايم و خوشه‌چين حكمت و دانش و زبان و هنرش هستيم.

کمالی ادامه داد: مراسم فرخنده یادروز سعدی امسال با حضور جناب دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در روزهای 31 فروردین‌ماه و اول اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

مدیر مرکز سعدی‌شناسی افزود: نشست علمی یادروز سعدی از ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه‌ 31 فروردین ‌ماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار خواهد شد و استادان گرانقدر دکتر اصغر دادبه پیرامون «رندی در شعر سعدی»، دکتر محمدجعفر محلاتی پیرامون «صلح در سپهر اندیشه سعدی»، دکتر ضیاء موحد پیرامون «ترجمه‌های سعدی»، استاد احمد سمیعی گیلانی پیرامون «جدال سعدی با مدعی»، استاد یدالله کابلی خوانساری پیرامون «سی سال با سعدی» و کاوه بهبهانی پیرامون «سعدی و اخلاق فضیلت» سخنرانی می‌کنند.

همزمان با نشست علمی، نمایشگاه خوشنویسی «سی سال با سعدی» که روایت سی سال همنشینی استاد یدالله کابلی، استاد سرآمد خط شکسته فارسی با سعدی است، برگزار می‌شود.

وی افزود: از دیگر برنامه پیش‌بینی شده برای این جشن فرهنگی، تجیل از سعدی‌پژوهان برجسته کشور، برگزاری نمایشگاه آرامگاه سعدی به روایت اسناد در گالری تار و پود مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، اجرای موسیقی سنتی بر اساس اشعار سعدی توسط گروه «بیدل» به خوانندگی و سرپرستی حسام‌الدین سراج در آرامگاه سعدی، نمایشگاه گزیده کتاب‌های خطی، چاپ سنگی و چاپی سعدی، برگزاری نمایشگاه سعدی به روایت هنرمندانی با عنوان «اول اردیبهشت‌ماه جلالی» در گالری هپتا تهران با همکاری ایکوم ایران، سعدی‌خوانی در آرامگاه سعدی در روز اول اردیبهشت و نیز انتشار دفتر سوم دو فصلنامه «سعدی‌شناسی» است که در واقع بیست و یکمین جلد از مجموعه مقالات سعدی‌شناسی است.

کمالی هم‌چنین گفت: علاوه بر شیراز در برخی از شهرهای ایران و جهان، فرهنگ‌دوستان، روز سعدی را به جشن می‌نشینند و در روزهای 29 و 30 فروردین‌ماه همایش «سعدی و ویکتور هوگو» در ادامۀ برنامه «دهه سعدی و شاعران بزرگ جهان» در مرکز فرهنگی شهر کتاب تهران برگزار می‌شود. در این همایش دو روزه که به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه و مرکز مطالعات هوگو برگزار می‌شود، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، میرجلال‌الدین کزازی، فریدون مجلسی، طهمورث ساجدی، اصغر نوری، محمدرضا بایرامی، حمیدرضا شاه‌آبادی، محمدحسن شهسواری، مجید قیصری و مهدی یزدانی خرم سخن می‌گویند.

گلباران آرامگاه سعدی و بازدید رایگان از سعدیه در اول اردیبهشت‌ماه از دیگر برنامه‌های یادروز سعدی است که با همکاری استانداری فارس، ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، بنیاد فارس‌شناسی، مرکز فرهنگی شهر کتاب، ایکوم ایران و مرکز سعدی‌شناسی برگزار می‌شود.منبع این مقاله : دانشنامه فارس
http://www.fars-encyclopedia.com

آدرس این مطلب :

Fars Encyclopedia ©